Podróże kształcą

Podróże kształcą. Przez ostatnie dwa tygodnie miałam okazję doświadczać mądrości tego starego powiedzenia, uczestnicząc w szkoleniu organizowanym przez Fundację Rozwoju Edukacji (FRSE) – Narodową Agencję Programu „Uczenie się przez całe życie” COMENIUS. Dwutygodniowy kurs metodyczny dla nauczycieli języka angielskiego odbył się na Malcie – pięknej wyspie leżącej na Morzu Śródziemnym.

Starania o otrzymanie grantu rozpoczęłam jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Cała procedura, dość skomplikowana, zakończyła się w lipcu – wtedy otrzymałam informacje, że moje podanie zostało rozpatrzone pozytywnie i przyznano mi miejsce na kursie dla nauczycieli, który odbędzie się w październiku na Malcie.

Przyznam, że przez mój entuzjazm przebijały obawy. Malta to był dla mnie prawie koniec świata, niewiele wiedziałam o ludziach, obyczajach czy kulturze tego kraju. Miałam jednak trochę czasu, by znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące mnie pytania, w Internecie, czy też pytając znajomych, którzy odwiedzili już Maltę. Kupiłam mapę, sprawdziłam w Internecie miejsce zakwaterowania, prześledziłam trasę z hostelu do szkoły i niecierpliwie oczekiwałam wyjazdu.

            29 września wyruszyłam - z Krakowa do Wiednia, następnie, po kilku godzinach oczekiwania do Luqi na Malcie.

            Malta przywitała mnie upałem i wilgotnością ponad 70%. Dość łatwo udało mi się znaleźć bus i około północy byłam już w hostelu Hibernia w Sliemie.

            W poniedziałek wszyscy uczestnicy szkolenia spotkali się w siedzibie NSTS. Oj, nie było łatwo trafić tam w tym mieście, w którym każda kolejna wąska i kręta uliczka wydawała się być kopią poprzedniej. W szkole okazało się, że jest nas 12 uczestników z całej Polski. I rozpoczęło się szkolenie.

            Zajęcia odbywały się w trzech blokach tematycznych dziennie i obejmowały wszystkie sprawności językowe. Przez dwa tygodnie uczono nas miedzy innymi jak pomagać uczniom w radzeniu sobie z obawami towarzyszącymi nauce języka obcego, mądrze korzystać z Internetu czy też poprawiać błędy uczniów tak, by zachęcać ich do samodoskonalenia. Tematem innych zajęć prowadzonych w formie warsztatów były również nowatorskie metody prezentowania zagadnień gramatycznych oraz uwzględnianie w procesie nauczania wielorakiej inteligencji uczniów i preferowanych przez nich stylów uczenia się. Jedne z najciekawszych zajęć dotyczyły systemu edukacji na Malcie oraz kultury, historii i kuchni tego kraju połączone z wycieczkami do stolicy – Valletty, historycznej stolicy kraju – Mdiny oraz na dwie wyspy – Gozo i Comino. Takiemu poznawaniu wyspy sprzyjała pogoda – piękna, słoneczna, z temperaturą około 30 stopni.

            Dwa tygodnie minęły bardzo szybko. Nie przesadzę ani trochę, gdy napiszę, że żal było się żegnać. Oczywiście, wymieniliśmy się adresami, wiec zawarte na szkoleniu znajomości mają szanse trwać dużo dłużej. Wiedza, którą zdobyłam na pewno wzbogaciła mój warsztat zawodowy i bez wątpienia wykorzystam poznane innowacje podczas prowadzenia zajęć. Dziękuję dyrekcji mojej szkoły za umożliwienie mi uczestniczenia w tym niezapomnianym przeżyciu w niezapomnianym miejscu.

 

nad. Alicja Grelowska

 

1.jpeg

Miejsce szkolenia

 

2.jpeg

Na Malcie nie ma żadnych źródeł wody słodkiej, z kranów płynie destylowana woda morska

 

3.jpeg

Valletta nocą

 

4.jpeg

Prezentacja owoców pracy całej grupy

 

5.jpeg

Wycieczka na Comino

 

6.jpeg

Typowa roślinność na Malcie

 

7.jpeg

Na pokazie w delfinarium

 

8.jpeg

Wąskie uliczki Mdiny – historycznej stolicy Malty

 

9.jpeg

Nasze podziękowanie dla wszystkich naszych nauczycieli. Podobno byliśmy wyjątkowymi uczniami:)