Obuwniczy Szlak wyróżniony

„Za innowacyjne połączenie promocji największych atrakcji turystycznych z dziedzictwem poprzemysłowym  gminy” - Obuwniczy Szlak gminy Krapkowice wyróżniony w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny 2019. Certyfikat OROT to prestiżowa nagroda porównywana często do „oscarów turystyki”. Uroczysta Gala, podczas której wręczono nagrody najciekawszym atrakcjom województwa opolskiego odbyła się już po raz jedenasty.

7 października w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu przyznano cztery równorzędne nagrody. Zdobyli je: Dolina Małej Panwi - kajakiem do serca przyrody, Fabryka Robotów w Mosznej, Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej oraz Silesia Ring Tor Wyścigowy w Kamieniu Śląskim. Przy tak znakomitym towarzystwie doceniono również nasz Obuwniczy Szlak oraz Szlak Gąski w Gąsiorowicach. Burmistrz Krapkowic dziękując za otrzymane wyróżnienie zapewniał, ze stanowi to dla gminy znak, do dalszego rozwoju projektu co planuje robić w kolejnych latach.

Przypomnijmy Obuwniczy Szlak to element turystyki przemysłowej. Pierwsze buty z brązu w miejskiej przestrzeni pojawiły się w 2018 roku. Na razie jest ich osiem, ale projekt jest rozwojowy. Odlewy zlokalizowane zostały w miejscach ciekawych, atrakcyjnych, ważnych historycznie. By uzyskać więcej informacji każdy może zeskanować kod QR znajdujący się na każdym bucie.

Wybór formy buta nie był oczywiście przypadkowy. But znakomicie wpisuje się w historię Krapkowic. Śląskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Otmęt” przez kilkadziesiąt lat były potentatem w branży obuwniczej. To do pracy w zakładach przyjeżdżali mieszkańcy z całej Polski. Dzięki temu Krapkowice są miejscem bogatym kulturowo. Mieszają się tu tradycje i zwyczaje wschodu i zachodu, to swoisty „tygiel kulturalny”. Otmęcki but to niemal synonim: wysokiej jakości wykonania i doskonałej opinii wśród klientów. Ponadto forma buta znakomicie wpisuje się w hasło promocyjne „Krapkowice, na skrzyżowaniu szlaków Europy”.