Most Południowy - dofinansowanie na dokumentację

„To historyczna chwila dla mieszkańców tego regionu, pozytywna opinia Ministra Inwestycji i Rozwoju o rozpoczęciu tej inwestycji. Życzę powodzenia przy realizacji jej kolejnych etapów”. Tak podczas konferencji prasowej w Krapkowicach 13 września mówił wiceminister Waldemar Buda. Sekretarz stanu na ręce burmistrzów Andrzeja Kasiury i Joachima Wojtali przekazał pozytywną opinię na opracowanie dokumentacji do realizacji inwestycji „Budowa mostu południowego na rzece Odrze w Krapkowicach i Gogolinie wraz z drogami dojazdowymi” w ramach programu „Mosty dla regionów”.

IMG_9733.jpeg

„Ten most będzie. Dopełni on kompletu systemowego wsparcia dla województwa opolskiego w zakresie inwestycji komunikacyjnej” mówiła wicewojewoda Violetta Porowska.

Przypomnijmy, o tę inwestycję burmistrzowie Krapkowic i Gogolina zabiegają od lat. Już w 2008 roku włodarze zlecili opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej południowo-wschodniej obwodnicy, uwzględniając m.in. budowę mostu na Odrze. Wniosek do programu „Mosty dla regionów”, po jednomyślnym, pozytywnym zaopiniowaniu przez radnych obydwu gmin, został złożony w ministerstwie w marcu tego roku.

"Dzisiaj zaczynają się realizować marzenia kilku pokoleń mieszkańców Krapkowic i Gogolina. Ta decyzja to pierwszy krok do wykonania tego zadania. Wykonanie dokumentacji, a później aplikacja po środki inwestycyjne, bo zadania powyżej 100 mln zł bez znacznego wsparcia z budżetu państwa są niemożliwe do udźwignięcia przez samorządy” Andrzej Kasiura.

„Staramy się być dobrymi gospodarzami przygotowujemy takie projekty i zapraszamy do współpracy takich ludzi, którzy wierzą, że  się uda. Chcemy aby nasze miasta były funkcjonalne i nowoczesne, a bez tej infrastruktury byłoby to niemożliwe. To kolejny krok do rozwoju naszych gmin” Joachim Wojtala.

To wielki sukces. Wniosków złożonych do programu było niemal 80, wybrano kilkanaście najistotniejszych, w tym wspólny projekt gmin Krapkowice i Gogolin.

IMG_9775.jpeg

Budowa mostu południowego to jedno z ważniejszych oczekiwań i rozwiązań komunikacyjnych nie tylko dla Krapkowic i Gogolina, to także strategiczna inwestycja dla tej części województwa. Potwierdzają to analizy niezależnych ekspertów. Nowy most pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Krapkowic, Gogolina, Zdzieszowic i Kędzierzyna-Koźla. Drogi dojazdowe do mostu z jednej strony włączać będą się w drogę krajową nr 45 na wysokości Żywocic, z drugiej w drogę wojewódzką nr 423 przy granicy Krapkowic i Obrowca.

Wykonanie projektu to koszt 4,5 mln zł, wysokość dofinansowania 3,6 mln zł. Czas wykonania dokumentacji to trzy lata. Po jej sporządzeniu, samorządy będą się starały o ministerialne wsparcie prac budowlanych. Koszt budowy nowego mostu szacowany jest na około 100 mln złotych.

To najważniejsza do tej pory inicjatywa, która potwierdza efektywną współpracę gmin w ramach zawartego porozumienia „małej aglomeracji krapkowicko-gogolińskiej”.