Gmina Krapkowice
Krapkowice to gościnna przystań na szlakach Europy, zarówno do życia, zwiedzania, jak i inwestycji. To miejsce pełne zieleni i interesujących zakątków. Tętniące życiem i pozytywną energią. Okoliczne lasy i wody tworzą tu znakomitą bazę rekreacyjną dla ludzi spragnionych wypoczynku. Na miłośników historii czekają zabytki, a na inwestorów przychylny klimat i przestrzeń do rozwoju.
Gmina Krapkowice leży w południowej części województwa opolskiego. To zarówno malownicze miejsce słynące z gościnności, jak i doskonała lokalizacja dla inwestycji. Atutem gminy jest niewątpliwie jej położenie. Dzięki dwóm zjazdom z autostrady A4, stanowi ona istotny węzeł komunikacyjny. Jest tu też gęsta sieć dróg krajowych i wojewódzkich, a drogi gminne prowadzące do stref inwestycyjnych, osiągają parametry dróg krajowych. Podróż do Opola zajmuje jedynie 20 minut, do Wrocławia i Katowic dojedziemy autostradą w niespełna godzinę.
W Krapkowicach można między innymi aktywnie wypocząć nad wodą. Gmina koncentruje się na rozwoju funkcji turystyczno-rekreacyjnej rzek Odry i Osobłogi. Znajduje się tu Port Jachtowy. Lokalni wodniacy nabrali wiatru w żagle i dynamicznie rozwijają wachlarz proponowanych usług. W porcie organizowane są sekcje kajakowe. Można tu popływać także łódką, motorówką, rowerkiem wodnym czy wyruszyć w rejs turystyczno-krajoznawczy. By poszerzyć ofertę, przy marinie powstał także Camper Port z zapleczem sanitarnym. Wodniacy co roku współorganizują także Piknik Odrzański z Wyścigiem Smoczych Łodzi. To jedno z wielu cyklicznych wydarzeń organizowanych w Krapkowicach. Gmina zaprasza także na Galę Noworoczną, Bieg Krapkowicki, Dni Krapkowic, Smaki Jesieni, Oktoberfest, Jarmark Bożonarodzeniowy czy cieszące się dużą popularnością Pchle Targi.
Na terenie gminy znajdują się zabytki wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. To między innymi: Stare Miasto, Baszta czyli wieża Bramy Górnej z XIV wieku, fragment murów obronnych, kościoły: pw. Św. Mikołaja i Najświętszej Marii Panny, ruiny zamku rycerskiego w Otmęcie czy żydowski cmentarz. W Rogowie Opolskim znajduje się, zbudowany przez ród Rogoyskich, renesansowy zamek z malowniczym parkiem. Stąd blisko także do Bazyliki na Górze św. Anny, Zamków w Mosznej i Kamieniu Śląskim. Miasto, ze swoją bogatą ofertą hotelową, stanowi także doskonałą bazę wyjazdową do pobliskich Czech. Pradziad, Karlova Studanka, Ramzova czy Lipova Lazne oddalone są o niespełna dwie godziny jazdy. Ta ostatnia miejscowość jest partnerem Krapkowic. Gmina w swoim dorobku ma także wspólne projekty z takimi miastami jak: Camas i Hillsboro (USA), Rochatyn (Ukraina), Wissen i Neugersdorf (Niemcy), Partizánske (Słowacja) oraz Zabierzów i Morawica (Polska).
Najważniejszym gospodarczym atutem gminy są tereny inwestycyjne. W czterech parkach przemysłowych na przedsiębiorców czeka ponad 100 ha gruntów. Wszystkie posiadają aktualne plany zagospodarowania przestrzennego, pozwalające na budowę obiektów przemysłowych do 25 m wysokości. Bardzo korzystna jest także ich lokalizacja. Ponad 80 ha znajduje się przy węzłach autostradowych, pozostałe przy drogach wojewódzkich. Kolejnym atutem jest obecność Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dzięki której przedsiębiorca może liczyć na zwolnienie z podatku PIT sięgające 45% wartości nakładów inwestycyjnych. Oferowane tereny są dobrze uzbrojone. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że znajdują się one w miejscach suchych, bez większych spadków terenu. Dodatkowo w Urzędzie Miasta i Gminy w Krapkowicach działa Punkt Obsługi Inwestora.
Już dziś dobry klimat gospodarczy owocuje efektywną współpracą nie tylko z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, ale także z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych czy Agencją Nieruchomości Rolnych. Ceniąc wymianę doświadczeń i dyskusję o bieżących zagadnieniach gospodarczych, ekonomicznych i finansowych, gmina jest także organizatorem cyklicznego Forum Gospodarczego.
Gmina ma bogatą tradycję gospodarczą. To w Krapkowicach przez lata funkcjonował potentat w branży obuwniczej, Śląskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Otmęt” i Zakłady Papiernicze. Dziś krapkowicką gospodarkę napędzają między innymi: Metsa Tissue SA (branża papiernicza), Multiserwis (branża budowlana), Meblosoft (branża meblarska), POM (branża budowlana), Chespa (branża poligraficzno-chemiczna), Śląskie Kruszywa Naturalne (branża wydobywcza) czy Paul Schockemoehle i PIOMAR (branża logistyczna). Każda z tych firm jest cenionym partnerem w biznesie, także poza granicami naszego kraju.
Przedsiębiorcy chętnie inwestują w gminie, a gmina w to, by jej mieszkańcom żyło się lepiej. Dla lokalnych samorządowców jednym z priorytetów jest infrastruktura społeczna i rekreacyjna. Krapkowice mogą pochwalić się gęstymi sieciami placówek medycznych, przedszkoli, żłobków oraz szkół zarówno podstawowych, gimnazjalnych, jak i średnich. W gminie podejmuje się szereg inicjatyw społecznych. Uruchomiona została Krapkowicka Karta Rodziny, organizowane są liczne projekty edukacyjne dla dzieci, letnie obozy językowe. Dzięki aktywnym i otwartym na nowe inicjatywy mieszkańcom prężnie działa tu wiele stowarzyszeń.
Starania władz lokalnych oraz mieszkańców docenione zostały przez szereg instytucji. Fundacja Promocji Gmin Polskich przyznała Krapkowicom tytuł Gminy Ekoinnowacji, Stowarzyszenie Kraina św. Anny nagrodę „Pokaż jak LEADER zmienił Twoje Otoczenie”, a Urząd Marszałkowski docenił samorządowców za najskuteczniejsze pozyskiwanie środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W 2014 roku do gminy trafił także tytuł Urzędu Przyjaznego Mediom i Społeczeństwu, a w 2015 Izba Gospodarcza wyróżniła ją Opolską Nagrodą Jakości wręczając Laur Umiejętności i Kompetencji. Krapkowice otrzymały też tytuł Lidera Edukacji i wyróżnienie za najlepszy produkt turystyczny przyznawane przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną. Wśród certyfikatów i wyróżnień są także: „Gmina Fair Play”, „Grunt na medal 2016”, " Miasto Przyjazne Firmom 2016".
Zapraszamy do miasta, które stwarza sprzyjające warunki dla jego mieszkańców i każdego przedsięwzięcia gospodarczego.