Rajd Hufca ZHP Krapkowice w Górach Stołowych - relacja

Relacja z Rajdu Harcerskiego Hufca Krapkowice ZHP w Górach Stołowych
Wambierzyce 25 maja 2013 r.


Dnia 25 maja 2013 r. odbył się rajd pieszy zorganizowany przez Hufiec ZHP w Krapkowicach. W rajdzie wzięło udział 55 uczestników i opiekunów. Uczestnicy rajdu to:
-  Zuchy z Gromady Zuchowej „Wesołe Słoneczka” działającej przy ZSS nr 1 w Krapkowicach oraz Gromady Zuchowej „Wesołe Tygryski” działającej przy PSP nr 1 w Krapkowicach.
-   Harcerze z 8 DH „Szarańczaki” działającej przy ZSS nr 1 w Krapkowicach, 17 TDH „Tuptusie” działającej przy PSP nr 1 w Krapkowicach, 2 DH „Anonimus” działającej przy PSP nr 4 w Krapkowicach oraz uczniowie PG nr 2 w Krapkowicach
Trasa rajdu wiodła przez bardzo atrakcyjną część Parku Narodowego Gór Stołowych, przez cały kompleks Skalnych Grzybów oraz punkty widokowe na Radkowskich Skałach (Wambierzyce – Studzienna – Skalne Grzyby – Radkowskie Skały – Wambierzyce) razem pokonaliśmy około 14 km. Szlak ten nie należy do najłatwiejszych tras, podejście na wierzchowinę Gór Stołowych rozkłada się na kilka etapów.
Dzielne zuchy wspięły się na szczyt nazywany „Pielgrzymem”.
Na trasie rajdu zwiedziliśmy także tzw. „Mini Zoo” gdzie znajduje się kilka ciekawych okazów zwierząt zwykle żyjących na wolności oraz kolekcja różnych przedmiotów użytkowych z XIX i początku XX wieku.
Po pięciogodzinnej górskiej wędrówce  dotarliśmy ponownie do Wambierzyc, gdzie czekał na nas obiad i zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej. Świątynia góruje nad rynkiem prowadzi do niej 57 schodów o symbolicznym znaczeniu: 9 (liczba chórów anielskich) + 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania) + 15 (wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa)
Pogoda też nas nie rozpieszczała. Przywitało nas słoneczko w Wambierzycach ale na trasie przemarszu zmoczył nas nieco deszcz i niewielkie opady drobnego gradu.
Cała nasza wyprawa trwała 12 godzin. Był to miło spędzony czas, w pięknej okolicy z ogromnie sympatycznymi kompanami wędrówki.
Już teraz zapraszam wszystkich chętnych (małych i dużych) do współpracy z Gromadami Zuchowymi i Drużynami Harcerskimi Hufca Krapkowice Związku Harcerstwa Polskiego.


Z harcerskim pozdrowieniem
Czuwaj
hm. Robert Nowak