Rozmawiali o Odrze

W czwartek 6 czerwca br. w Krapkowicach odbyło się spotkanie członków Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego, które w całości poświęcono tematyce związanej z rzeką Odrą. Do Krapkowic, prócz członków Stowarzyszenia, zjechali  goście, którzy na codzień związani są z rzeką i dysponują szeroką wiedzą na temat  turystyki rzecznej, żeglugi, hydrotechniki itp.

Jednym z gości był Prezydent Miasta Nowa Sól - Wadim Tyszkiewicz, który przedstawił prezentację o rewitalizacji terenów nadodrzańskich,  przeprowadzoną w Nowej Soli. Nowa Sól słynie bowiem z wyjątkowo pięknej infrastruktury nadodrzańskiej.

O progamie Odra 2006 i jego aktualizacji zabrał głos wiceprzewodniczący Stowarzyszenia oraz poseł na Sejm RP Ryszard Galla. Ponadto do merytorycznej dyskusji przyłączyli się Józef Kałuża - wybitny inżynier ds. budów hydrotechnicznych, Mariusz Przybylski - Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu, Jan Szefer - Komandor Portu Jachtowego Krapkowice oraz mariny w Opolu, Józef Sławek - krapkowicki armator sprzętu do pogłębiania Odry, a także Leonard Malcharczyk - Radny Powiatu Raciborskiego.

Spotkanie było okazją do poruszenia wielu ciekawych tematów, które niesie za sobą umiejscowienie miast nad Odrą. Szeroko omówiono zagadnienia dotyczące powodzi oraz możliwości, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed tym żywiołem. Deszczowa pogoda oraz wysoki stan rzeki sprzed kilku dni, był wymownym potwierdzeniem jak ważny jest to temat.

Ponadto omówiono potencjalne możliwości w zakresie gospodarzczym i turystycznym, które mogą stanowić doskonałe podłoże do rozwoju regionu na terenach bezpośrednio sąsiadujących z Odrą.
 

UMiG Krapkowice