• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE „MIESIĄCA SENIORA” W GMINIE KRAPKOWICE

W dniu 1 października 2018 r. nastąpiło uroczyste rozpoczęcie „Miesiąca Seniora” w gminie Krapkowice. W kościele pw. św. Mikołaja w Krapkowicach odbyła się msza z udziałem najstarszych mieszkańców gminy. Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura zaprosił w tym dniu seniorów do Krapkowickiego Domu Kultury.  

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów w gminie Krapkowice: Forum Seniorów Województwa Opolskiego,  Uniwersytetu  III Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Krapkowickiego Stowarzyszenia Trzeźwościowo-Turystycznego,  Stowarzyszenia Twórców i Artystów „Pasja”, Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji oraz przedstawiciele Domów Dziennego Pobytu z Krapkowic, Zdzieszowic i Opola.

Uroczystość miała szczególny charakter. Odbyła się w ramach narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w sali wystawowej Krapkowickiego Domu Kultury zaprezentowano haftowaną replikę obrazu Jana Matejki „Zamoyski pod Byczyną”, ukazującego zwycięstwo wojsk Jana Zamoyskiego nad armią arcyksięcia Maksymiliana.  Obraz powstał w 1884 roku, ale spłonął pod koniec II wojny światowej i dziś pozostał po nim tylko linoryt. Dzieło zostało odtworzone i wyhaftowane przez artystów - wolontariuszy. Koordynatorem projektu „Zamoyski pod Byczyną” jest Fundacja Wspierania Sztuki im. Świętej Królowej Jadwigi z Częstochowy. Nad odtworzeniem obrazu pracowało pięciu doświadczonych hafciarzy - w tym pan Zbigniew Majewski z Krapkowic, który spotkał się z seniorami.

Dzieci z Przedszkoli Publicznych Nr 1 i Nr 2 w Krapkowicach  zaprezentowały w stojach ludowych polskie tańce narodowe i regionalne. Seniorzy podziwiali, jak najmłodsze pokolenia kultywują tradycje narodowe. 

Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura przekazał seniorom symboliczny Klucz do bram miasta. Zaprosił seniorów do uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych, koncertach i wykładach, które zostały przygotowane dla nich na cały miesiąc październik przez krapkowickie instytucje kulturalno – oświatowe  i sportowe. Andrzej Kasiura poinformował wszystkich o tym, że w czasie obchodów „Miesiąca Seniora” będzie prowadzona zbiórka charytatywna nakrętek dla Wiktorka. Jedocześnie złożył  podziękowania za dotychczasowy aktywny udział seniorów w zbiórce nakrętek oraz za pomoc i wsparcie w realizacji wielu akcji charytatywnych organizowanych na terenie naszej gminy.

W czasie uroczystości odbył się wykład lekarza kardiologa pana dr Macieja Kusiaka na temat zdrowia. Uczestnicy spotkania zobaczyli występ podopiecznych Domu Dziennego Pobytu w Krapkowicach oraz wysłuchali zespołu „Niezapominajki” działającego przy Krapkowickim Domu Kultury. Seniorzy uczestniczyli w spotkaniu z mistrzynią świata w Nordic Walking panią Marzeną Spychałą i wysłuchali  wykładu na temat nowej formy rekreacji, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy Krapkowice.

Dla zaproszonych gości przygotowano bufet, słodki poczęstunek oraz stanowiska promujące zdrowie, urodę i rekrerację:  sklep zielarski Lawendowa Zielarnia – oferujący naturalne kosmetyki, zioła oraz różnego rodzaju suplementy zdrowej żywności oraz salon kosmetyczny Katarzyna Guinot z Opola – posiadający bogatą ofertę zabiegów pielęgnacyjnych oraz profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji ciała. Osoby zainteresowane poprawą swojej kondycji fizycznej miały możliwość konsultowania się z przedstawicielem gabinetu rehabilitacji.  Na stoisku „Audiofon” seniorzy mogli bezpłatnie zbadać swój słuch i uzyskać specjalistyczną poradę w zakresie poprawy jakości słuchu.  W punkcie informacyjnym poradni kardiologicznej „Centrum Solutaris” lekarz kardiolog dr Anna Michna-Szady udzieliła seniorom informacji na temat możliwości leczenia kardiologicznego w Krapkowicach. Uczennice klasy wielozawodowej z Zespołu Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach zaprezentowały pokaz modnych w tym sezonie fryzur. Stowarzyszenie Twórców i Artystów „Pasja” zaprezentowało własne  artystyczne wyroby rękodzielnicze. Seniorzy mogli także zagrać w szachy i gry logiczne.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach zachęcała wszystkich do odwiedzania punktów bibliotecznych w gminie, wypożyczania książek i audiobooków. Na stanowisku promocyjnym Domu Dziennego Pobytu w Krapkowicach można było zapoznać się z ofertą ośrodka działającego na rzecz osób samotnych i niepełnosprawnych. Swoje stanowisko przygotował również Ośrodek Pomocy Społecznej, na którym dla seniorów były rozdawane Koperty Życia oraz prowadzono nabór wniosków do Opolskiej Karty Rodziny  i Seniora.

Na zakończenie uroczystości zespół seniorek z Kórnicy przygotował niezwykle humorystyczny występ artystyczny, wprowadzający widzów  w optymistyczny i radosny nastrój. Zapewniony przez Burmistrza Krapkowic autokar odwiózł zadowolonych i uśmiechniętych seniorów do domu.

 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).