• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Zamoyski pod Byczyną”

Pierwsza w kraju prezentacja haftu „Zamoyski pod Byczyną” w Krapkowicach. W piątek 14 września haft według nieistniejącego już obrazu Jana Matejki, w pięknej artystycznej oprawie można było podziwiać w Galerii Studnia. Haft, podobnie jak oryginał mierzy 191 x 315 cm. Pracowało nad nim pięć osób: Julia Kot, Ewa Chmielewska, Beata Wojtczak, Leokadia Tobiasz oraz jedyny z Opolszczyzny krapkowiczanin Zbigniew Majewski. Pan Zbigniew odtworzył 3 metry płótna o szerokości 40 cm. Uwaga...na kwadrat 2x2 cm igłę trzeba wbić 400 razy. Wielki haft zainicjowali Janina i Adam Panek z Fundacji Wspierania Sztuki im. św. Królowej Jadwigi z Częstochowy.

Gratulacje oraz podziękowania artystom, Stowarzyszeniu Twórców i Artystów „Pasja” oraz  Fundacji Wspierania Sztuki złożył burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura. „Proszę przyjąć gorące podziękowania oraz wyrazy najgłębszego szacunku i uznania za perfekcyjną pracę. Wyrażamy podziw za Państwa zaangażowanie i wytrwałość. Kilometry nici, niezliczone pokłady cierpliwości oraz liczba wkłuć igłą, którą trudno zliczyć zaowocowały  niepowtarzalnym dziełem. Czujemy się zaszczyceni, że pierwsza w kraju prezentacja haftu odbyła się właśnie w Krapkowicach”.

Piękną, artystyczną oprawę przygotowali: Chór „Cantamus Deo” działający przy Parafii pw. Ducha Świętego  w Krapkowicach-Otmęcie oraz Szkoła Muzyczna I st. im. Piotra Świerca w Krapkowicach. Wielki haft od wtorku 18 września przez najbliższe dwa tygodnie będzie można podziwiać w Krapkowickim Domu Kultury.

Jak podkreślała Janina Panek, pierwsza prezentacja haftu odbywa się w Krapkowicach, bo to tu panuje doskonały „klimat dla sztuki”, którego w wielu miastach nie ma. To efekt wzorowej współpracy z władzami gminnymi oraz Stowarzyszeniem Twórców i Artystów „Pasja”. 

 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).