• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Partnerskie miasto Partizánske na Słowacji ma już 80 lat

Partnerskie miasto Krapkowic Partizánske obchodziło w miniony weekend (7-9.09.) 80-lecie. Przypomnijmy, miasto nawiązało współpracę z Krapkowicami na prośbę tamtejszego burmistrza Jozefa Božika. Burmistrz jest inicjatorem międzynarodowej współpracy miast o wspólnej historii obuwniczej i funkcjonującymi na ich terenie zakładami „Bata”. Należy tu wspomnieć, że miasto to powstało dzięki Janowi Antoninowi Bacie, który był bratem założyciela zakładów obuwniczych w Krapkowicach-Otmęcie, Tomasza Baty.

Na zaproszenie tamtejszego burmistrza Jozefa Božika w obchodach wziął udział także burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura wraz z delegacjami innych miast: czeskimi Zlinem i Benešovem, serbską Bajna Baštą, węgierskim Martfű czy słowackim Świtem.

80-lecie miasta obchodzono bardzo uroczyście. Zorganizowano szereg uroczystości m.in. konferencję dotyczącą historii miasta, odsłonięcie tablicy pamiątkowej na tamtejszej szkole średniej, której nadano imię Jana Antonina Baty. Odprawiono uroczystą mszę św. w intencji mieszkańców. Na placu w centralnej części miasta zorganizowano festyn oraz szereg koncertów zakończonych pokazem sztucznych ogni.

W obchodach uczestniczył także wnuk Jana Antonina Baty - John Nash, który specjalnie na uroczystości przyleciał z Bostonu. Czechy i Słowacja to główne ośrodki funkcjonowania zakładów rodziny Bata. Mieszkańcy miast z obuwniczą historią mimo upływającego czasu są silnie związani z tradycjami i marką Bata. Gdyby nie zakłady i wizja ich właścicieli tych miast nie znaleźlibyśmy na mapie. Dlatego też dzisiaj, pomimo że zakłady sprywatyzowano i obuwie nie jest produkowane wszędzie, pamięć o rodzinie Bata jest wciąż widoczna na co dzień.

 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).