• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

[19-02-2013] WARTO BYĆ -EKO-

Warto być „eko”.


W ramach jednej z lekcji wychowawczych, uczniowie klasy I „c” mieli za zadanie zastanowić się nad problemem „Jak żyć ekologicznie w dzisiejszych czasach?” Kwestia ta nie miała być rozpatrywana wyłącznie teoretycznie, ale należało także praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę. Wychowawczyni klasy, pani Olga Żur nasunęła uczniom pomysł wykonania własnych kosmetyków przygotowanych z naturalnych, czyli przyjaznych środowisku, składników. Dlatego, z pomocą pani Ewy Broniszewskiej, nauczycielki chemii, zorganizowała, ciekawą i aktywizującą uczniów lekcję wychowawczą. Podczas niej, gimnazjaliści mieli możliwość przygotować własne, ekologiczne i musujące w wodzie kule do kąpieli. Pani Broniszewska udostępniła przepis ich wykonania a także czuwała nad przebiegiem produkcji pełniąc rolę prawdziwego konsultanta naukowego. Wszystko odbywało się w nowoczesnej pracowni chemicznej naszego gimnazjum.
Uczniowie mieli do dyspozycji przyniesione składniki takie jak soda oczyszczona, która zmiękcza wodę, kwasek cytrynowy, który w połączeniu z wodą powoduje zjawisko musowania uwalniając tysiące bąbelków. Nawet płatki owsiane, które starte zostały w moździerzu znalazły swoje zastosowanie. Mają one właściwości pielęgnacyjne. Kolejne składniki odpowiedzialne były za zapach. Wykorzystano różne olejki eteryczne, cynamon, kwiaty suszonej lawendy. Każdy uczestniczący w lekcji uczeń stworzył swoją własną, ulubioną kompozycję zapachową.
Wykonane z pietyzmem kule odstawiono na noc, aby wyschły.
Gotowe eko-kosmetyki wykorzystać można z powodzeniem wykorzystać w praktyce. Mają one naturalne właściwości pielęgnacyjne, ich zapach odpręża a musujące bąbelki zapewniają przyjemne uczucie relaksu. 
 

nad. PG2

  2.jpeg 3.jpeg 4.jpeg

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).