• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Na krapkowickim odcinku Odry powstanie nowa śluza

Odra zaczyna odżywać. Kolejne inwestycje, o których dotąd tylko się mówiło stają się coraz bliższe realizacji. W środę 5 września odbyło się robocze spotkanie dotyczące budowy nowej śluzy na Odrze w Krapkowicach. Inicjatorem spotkania był burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura.

Na spotkanie zaproszono przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, biura projektowego, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Wojewody, Starostwa Powiatowego w Krapkowicach oraz gminy Krapkowice i Gogolin.

Inwestorem budowy nowej śluzy oraz przebudowy obecnej jest PGW Wody Polskie. Krapkowicka śluza zmodernizowana zostanie w ramach dużego projektu unijnego. Poza Krapkowicami planowana jest także przebudowa śluz w Januszkowicach i Opolu. Przewidywany koszt tych inwestycji to ok. 200 mln zł.

W Krapkowicach projekt zakłada wybudowanie nowej śluzy przystosowanej do IV klasy drogi wodnej, tj. kanał śluzy z wrotami o szerokości 12 m i długości 190 m oraz remont i modernizację obecnie działającej śluzy. Przewidywany koszt krapkowickiej inwestycji to 100 mln zł. Obecnie dobiega końca przygotowywanie dokumentacji projektowej. Inwestor przewiduje wyłonienie wykonawcy w drodze przetargowej w połowie przyszłego roku. Prace budowlane powinny rozpocząć się w styczniu 2020 roku.

Podczas spotkania rozmawiano między innymi o logistyce związanej z tym dużym przedsięwzięciem, tak by budowa nie była uciążliwa dla mieszkańców miasta. Zaproponowano budowę nowej, dojazdowej drogi technicznej, którą byłyby dostarczane materiały oraz sprzęt na plac budowy.

Podczas spotkania wspomniano także o zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz. Zakończenie jego budowy zaplanowane jest na grudzień 2020 roku, a oddanie do użytku na styczeń 2021 roku. Zbiornik to jedno z głównych zabezpieczeń przeciwpowodziowych po „powodzi tysiąclecia” w 1997 r., który ma zminimalizować efekt fali powodziowej. Dla Krapkowic oznacza to niewielkie wahania wysokości wody na Odrze, które nie będą zagrażały miastu i jego mieszkańcom.

 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).