Gmina przyjazna seniorom

Prawie 1100 krapkowickich seniorów korzysta już z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. A to oznacza między innymi bilet na tzw. „tramwaj” za złotówkę, zwolnienie z opłat za zajęcia prowadzone przez Krapkowicki Dom Kultury czy znaczne ulgi do Pływalni „Delfin”, kina i wydarzeń biletowanych organizowanych przez KDK. 

W Krapkowicach seniorzy mogą liczyć także na pomoc placówek. Dom Dziennego Pobytu seniorom, rencistom oraz osobom niepełnosprawnym zapewnia darmowe posiłki. Z takiej pomocy codziennie, siedem dni w tygodniu korzysta 218 osób, w tym 56 seniorów.

Dom Dziennego pobytu jest także organizatorem wielu wyjazdów, spotkań, pikników, a także treningów i zajęć na pływalni. Wszystko, by wśród najbardziej doświadczonych mieszkańców naszej gminy propagować aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia. 

Ośrodek Pomocy Społecznej, w ramach dobrej współpracy i wsparcia Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów od wielu lat nieodpłatnie udostępnia także lokale biurowe dla Zarządu Związku przy ulicy Damrota 2.

Nie sposób pominąć krapkowickiego „Tygodnia Seniora”, a dokładniej „Miesiąca Seniora”. Oferta kierowana do mieszkańców 65+ jest bowiem tak szeroka, że na skorzystanie z wszystkich zajęć, tydzień nie starczy. Tylko w ubiegłym roku październik obfitował w zajęcia dla ciała i dla ducha. Był tenis ziemny, aqua aerobik, spotkania autorskie między innymi z Krystyną Szwed i Joanną Zelent, Dzień Muzyki i Tańca w Krapkowickim Domu Kultury czy Biesiada w Hali Widowiskowo-Sportowej im. W. Piechoty.

By jednak senior z ofert mógł korzystać musi cieszyć się dobrym zdrowiem. W gminie Krapkowice trwa projekt „Zdrowe Serce Seniora”, w ramach którego już ponad 130 mieszkańców odebrało Opaski Opiekun. Opaski przez 24 godziny na dobę sprawdzają aktywność i stan zdrowia seniora. Taki monitoring potrwa półtorej roku. Uczestnicy projektu otrzymują już skonfigurowane opaski, które wystarczy założyć na nadgarstek. Projekt kierowany jest do wszystkich mieszkańców gminy Krapkowice, którzy ukończyli 60. rok życia. I choć w pierwszej kolejności do programu zakwalifikowały się osoby schorowane, mieszkające samotnie, to do projektu przystąpić mogła każda osoba starsza, która boryka się z dolegliwościami zdrowotnymi.

O aktywnym wsparciu seniorów przez gminę Krapkowice świadczą między innymi nadane odznaczenia. W ubiegłym roku podczas spotkania z okazji Światowego Dnia Seniora burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura oraz dyrektor Krapkowickiego Domu Kultury Aleksander Bernat odznaczeni zostali medalami Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Panowie zgodnie przyznali, że wspieranie projektów najbardziej doświadczonych mieszkańców to prawdziwa przyjemność.