[28-01-2013] PG2 UCZY WYKORZYSTUJĄC NOWOCZESNĄ TECHNIKĘ

PG2 Krapkowice – Tel-Awiw


W ramach przygotowanej przez panią Olgę Żur lekcji z wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy II „b” Gimnazjum nr 2 w Krapkowicach wzięli udział w prawdziwie międzynarodowej wideokonferencji. Wykorzystując nowoczesną bazę sprzętową szkoły, za pomocą łączy internetowych i komunikatora Skype połączeni zostali z oddalonym od naszej szkoły o dokładnie 2 470 km. Tel -Awiwem. Tam, w swoim mieszkaniu, czekał umówiony wcześniej, pracownik Ambasady Polskiej w Izraelu, pan Jacek Olejnik. Uczniowie uzbrojeni w kamerę internetową oraz mikrofon mogli bezpośrednio i swobodnie porozmawiać z dyplomatą. W trakcie wideopołączenia interesująco i z pasją opowiadał on nie tylko o ciekawej pracy w ambasadzie, spotkaniach z politykami i dygnitarzami z całego świata ale także o specyficznym życiu zwykłych obywateli Państwa Żydowskiego. Pokrótce zaznajomieni zostali z historią Izraela, dowiedzieli się jak aktualnie wyglądają stosunki polsko – izraelskie i jak wiele nasze państwa mają ze sobą wspólnego. Pan Olejnik, który w Ambasadzie pełni rolę sekretarza oraz rzecznika prasowego wytłumaczył uczniom na czym polega praca w placówce dyplomatycznej. Wyjaśnił jak wygląda dzień pracy ambasadora a nawet zdradził w jakim domu a raczej luksusowej willi on mieszka.
Dyplomata chętnie odpowiadał na pytania uczniów, a kiedy poproszony został o to by pokazał swoje mieszkanie bez wahania się zgodził. Gdy wycelował obiektyw kamery na okno gimnazjaliści mogli „na żywo” podziwiać widoki skąpanego w słońcu Morza Śródziemnego. Gimnazjaliści nie byli dłużni i pokazali rozmówcy śnieg zza okna pracowni klasowej.
45 minut pasjonującej lekcji minęło bardzo szybko i połączenie trzeba było zamknąć.
Po zakończeniu wirtualnego spotkania pan Olejnik, wspomniał, że rozmowa z młodzieżą była dla niego bardziej stresująca niż niejedna dyskusja prowadzona na najwyższym szczeblu z politykami i że było to dla niego nie lada wyzwanie. Tym bardziej dziękujemy mu za to, że zgodził się na spotkanie z nami.


 

Nad. red PG2

 

wideokonferencja-big.jpeg