• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

XII Mistrzostwa Polski

Od 24 do 27 maja w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Władysława Piechoty odbyły się XII Otwarte Mistrzostwa Polski Iaido i Jodo. Mistrzostwa odbyły się pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego oraz honorowym patronatem burmistrza Krapkowic.

Japońska szermierka na mistrzowskim poziomie prezentowana była przez cztery dni przez ponad 100 zawodników.

Iajdo to sztuka dobywania miecza, która polega na  przewidywaniu ataku przeciwnika, obrony i przeprowadzenia własnego kontrataku. Opanowanie tej sztuki miało na celu skuteczną obronę przed nagłym atakiem z zaskoczenia, możliwą nawet wówczas, gdy atakowany zaabsorbowany był akurat wykonywaniem codziennych, pokojowych czynności.  Skuteczność obrony w takiej sytuacji wymagała umiejętności operowania dystansem, wyczucia kierunku ataku przeciwnika, doskonałego opanowania chwytu własnej broni oraz połączenia wszystkich elementów pracy ciała i miecza w harmonijną całość, umożliwiającą nagłe wkroczenie w akcję przeciwnika w najodpowiedniejszym momencie.

Jodo to także odmiana japońskiej szermierki, prowadzona przy użyciu kija, zwanego jo. Jej celem jest samoobrona – powstrzymanie przeciwnika. Ta odmiana japońskiej szermierki powstała ponad 300 lat temu jako realna sztuka walki.

Nauczyciele:
Robert Rodriguez, 7. dan iaido kyoshi, 6. dan jodo renshi
Krzysztof Górnicki, 6. dan iaido renshi
Andrew Watson, 6. dan iaido renshi, 6. dan jodo renshi
Henry Schubert, 6. dan iaido renshi, 6. dan jodo

 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).