• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Krapkowice i Gogolin będą wspólnie zabiegać o nowy most na Odrze

Samorządy obydwu gmin mają zamiar skorzystać ze środków ogłoszonego właśnie przez Premiera Matusza Morawieckiego rządowego Programu „Mosty+”.

Dzisiejsze (24.05) spotkanie Burmistrza Krapkowic Andrzeja Kasiury i Burmistrza Gogolina Joachima Wojtali w tej sprawie, związane jest z planowanym wnioskiem o ujęcie w rządowych planach tej niezwykle ważnej dla całego powiatu krapkowickiego, ale i regionu opolskiego przeprawy przez Odrę. To także kolejna inicjatywa, potwierdzająca ścisłą i długofalową współpracę, obydwu miast w ramach zawartego porozumienia „małej aglomeracji krapkowicko-gogolińskiej”. Po przenalizowaniu tego tematu przez służby Wojewody Opolskiego oraz Marszałka Województwa Opolskiego, Burmistrzowie zapowiadają spotkanie w tej sprawie także obydwu Rad Miejskich. 

IMG_6190.jpeg

Już w 2008 roku Gmina Gogolin i Gmina Krapkowice zleciły opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej południowo-wschodniej obwodnicy, uwzględniającej między innymi budowę mostu na rzece Odrze. Przeprawa mostowa miałaby zostać zlokalizowana w ciągu nowej około 3,5 km drogi, łączącej drogę wojewódzką nr 416 na obrzeżach Żywocic z drogę krajową nr 45 i dalej z drogą wojewódzką nr 423 w okolicach Obrowca i „Goldu”, a więc około 1 km od wjazdu na autostradę A4.

Przygotowana koncepcja jest całkowicie zbieżna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Opolskiego, znajduje także swoje odbicie w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Gogolin. Gmina Krapkowice kończy prace nad tym samym dokumentem. A jako, że planowany nowy układ komunikacyjny byłby częścią arterii drogowej łączącej między innymi polsko – czeskie przejście graniczne z drogą krajową i autostradą, burmistrzowie Krapkowic i Gogolina mają zamiar ściśle współpracować przy tej inicjatywie właśnie z władzami rządowymi, Wojewodą Opolskim a także samorządem Województwa Opolskiego.

Ogłoszony przez Premiera Morawieckiego Program „Mosty+” zakłada w pierwszym etapie budowę rekomendowanych do realizacji 22 priorytetowych przepraw mostowych. Szacowany koszt tych inwestycji to 2,3 mld złotych, a projekty realizowane mają być w 9 województwach, na 8 rzekach. Z kolei według zapewnień ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego w ramach programu finansowane będzie zarówno przygotowanie dokumentacji, jak i realizacja projektów. Wkład samorządu w inwestycje będzie wynosił ok. 20 proc. Ponadto jesienią ma zostać uruchomiony specjalny Fundusz Dróg Samorządowych, a budowa mostów ma być jego integralną częścią.

 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).