• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Haftowana replika

Kilometry nici, niezliczone pokłady cierpliwości, liczbę wkłuć igłą trudno zliczyć. Ale dla takiego efektu, było warto. Haftowana replika obrazu Jana Matejki „Zamoyski pod Byczyną” gotowa. Nad haftem pracowało pięć osób. Z Opolszczyzny tylko krapkowiczanin Zbigniew Majewski. Obraz ma 191 cm na 315 cm. Oryginał dzieła spłonął w 1944 roku. Pan Zbigniew odtworzył  1/5 obrazu a to oznacza haft na ponad 3 metrach płótna o szerokości 40 cm. Panie Zbigniewie czapki z głów, biorąc pod uwagę, że na kwadrat 2x2 cm igłę trzeba wbić 400 razy.

Mamy dla Państwa jeszcze jedną dobrą informację, dzięki wzorowej współpracy z władzami gminy oraz STiA "Pasja" premiera obrazu odbędzie się w Krapkowicach. 16 maja w Galerii „Studnia” odbyło się robocze spotkanie z Janiną i Adamem Panek z Fundacji Wspierania Sztuki im. św. Królowej Jadwigi z Częstochowy, która zainicjowała wielki haft. Obraz wystawiany będzie jeszcze jedynie w Wieluniu i Byczynie.

Wystawie towarzyszyć będą projekcje filmów, warsztaty hafciarskie, przedstawienia i międzypokoleniowy konkurs historyczny. Wydarzenia zorganizują: Krapkowicki Dom Kultury, gmina Krapkowice oraz Fundacja Wspierania Sztuki im. św. Królowej Jadwigi z Częstochowy. Pomoc zaoferowali także prywatni darczyńcy.  

 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).