• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wielokulturowe spotkanie

Wyjątkowi goście, międzynarodowe spotkanie. Dziś Krapkowice odwiedzili mieszkańcy trójstyku granic: Polski, Czech i Słowacji oraz Japonii. To było bardzo cenne spotkanie obfitujące w wymianę doświadczeń i poznawanie kultur.  

Czechy i Słowację reprezentował etniczny zespół „Narodopisna Skupina Hrcava” w składzie: Vlasta Mudrikova – heligonistka ze Słowacji , Peter Stano - starosta gminy Hrcava, Monika Stano i Viliam Tonkovic. Muzycy  w tradycyjnych strojach dosłownie porwali do tańca gości z Japonii. O polskich  tradycjach ostatków i tłustego czwartku mówił burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura. Były także rozmowy o regionalnych tradycjach, miedzy innymi o Wodzeniu Niedźwiedzia.

Czeskim odpowiednikiem ostatków są fasiangy, a Wodzenia Niedźwiedzia – korowody. Ta tradycja na trójstyku od sześciu lat przeżywa odrodzenie. W gminie Hrcava, która liczy 260 mieszkańców specjalnie na te wydarzenia przyjeżdża niemal 2 tysiące osób.

„Takie spotkania pozwalają nam nie tyko poznać nowe, nawet te odległe kultury, ale sprawiają, że nasze miasto staje się dla turystów bardziej atrakcyjne” mówił burmistrz Andrzej Kasiura. Dzięki temu Krapkowice przestają być ciemną plamą na turystycznej mapie Polski. Świadczy o tym liczba turystów, na przykład z Japonii. Kilkudziesięciu gości z kraju kwitnącej wiśni odwiedza nasze miasto przynajmniej dwa razy w miesiącu.