Profilaktyka onkologiczna

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię? Niespełna 39,4 % uprawionych Polek zgłosiło się w tym roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Waga i znaczenie Programu dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

  • w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu
  • lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2)

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Badania mammograficzne w mammobusie  odbędą się w Krapkowicach  21 lutego 2018 przy Krapkowickim Domu Kultury, ul. Prudnicka 7. Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty. Ponieważ istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, prosimy o przyniesienie na badanie klisz i wyników poprzednich mammografii.

Mammobus.png

Ministerstwo Zdrowia przystąpiło także do akcji informacyjnej. Do pacjentów w całej Polsce trafiło ponad 4,2 mln ulotek dotyczących profilaktyki onkologicznej.  Ministerstwo przygotowało ulotki oraz 200 tys. plakatów zachęcających do badań w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2024.

 

Resort zdrowia rozesłał materiały promocyjne między innymi  do wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a także do centrów onkologii oraz fundacji, które zgłosiły takie zapotrzebowanie. Stamtąd ulotki i plakaty trafią m.in. do podmiotów leczniczych.

Więcej informacji o profilaktyce onkologicznej znajdą Państwo na stronach Ministerstwa Zdrowia http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/narodowy-program-zwalczania-chorob-nowotworowych/