• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Spotkanie dotyczące gazyfikacji

Co zrobić, by podłączyć się do sieci? Te pytania dominowały na zorganizowanym przez gminę Krapkowice spotkaniu dotyczącym gazyfikacji „dolnego” Otmętu. Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, zastępca burmistrza Andrzej Brzezina oraz przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. i specjaliści od instalacji fotowoltaicznych spotkali się z mieszkańcami 24 stycznia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4.

Andrzej Brzezina zwrócił uwagę między innymi na różnice cen paliw: stałe ceny gazu i rosnące ceny węgla kamiennego, co bezpośrednio przekłada się na koszty eksploatacji instalacji c.o. Zastępca burmistrza poinformował także o możliwości montażu pieców węglowych jedynie 5 generacji. To prawo zacznie obowiązywać już od 1 lipca 2018 roku. Nie zabrakło informacji o przyznawanych przez gminę Krapkowice dotacjach na wymianę kotłów węglowych oraz o innych źródłach finansowania tych inwestycji (Starostwo Powiatowe w Krapkowicach, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu – program Ekopiec).

Gazyfikacja1.jpeg

Mieszkańcy zainteresowani byli przede wszystkim możliwościami lokalizacji instalacji gazowej w konkretnych punktach „dolnego” Otmętu. Wiele pytań dotyczyło prac, które niezbędne będą do wykonania w gospodarstwach podczas podłączania instalacji.

Teraz wszystko w rękach mieszkańców. To krapkowiczanie zadecydują czy gaz popłynie w nowych instalacjach. Zainteresowani mieszkańcy wnioski o zapotrzebowanie na błękitne paliwo mogą odebrać w Urzędzie Miasta i Gminy w Krapkowicach. Formularze do pobrania są także na stronie www.psgaz.pl/dla-klienta. Wypełnione wnioski można składać w gazowni przy ulicy Limanowskiego 19, Urzędzie Miasta i Gminy w Krapkowicach (Wydział Gospodarki Komunalnej i Inwestycji) oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 (sekretariat).

Podczas spotkania nie zabrakło także cennych informacji dotyczących montażu ogniw fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych i produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby. Środki na ten cel można pozyskać w NFOŚiGW oraz WFOŚiGW. Dzisiejsza technologia pozwala efektywnie produkować prąd na własne potrzeby, przez cały rok, a dokładniej nawet przez 25 lat. Taki czas panele powinny działać bezawaryjnie.

W zebraniu uczestniczyło 45 mieszkańców. Dziękujemy Państwu za obecność i wiele cennych uwag, które pozwolą na optymalne przeprowadzenie procesu gazyfikacji w gminie Krapkowice. Ta inwestycja bezpośrednio przyczyni się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy.  

Gazyfikacja2.jpeg

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).