• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wycieczka do Głogówka

21 października  odbyła się wycieczka do Głogówka zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Krapkowic. W wycieczce uczestniczyli mieszkańcy i seniorzy z gminy Krapkowice. Miasto Głogówek wpisuje się w poczet wyjątkowych miejscowości śląskiej ziemi. W czasie potopu szwedzkiego Głogówek był miejscem schronienia polskiego króla Jana Kazimierza. Tu Ludwig van Beethoven skomponował IV Symfonię.

Uczestnicy wycieczki poznali historię zamku z przełomu XIII-XIV wieku oraz losy hrabiowskiej rodziny Oppersdorff - właścicieli miasta i rezydencji.  Zobaczyli Ratusz miejski wzniesiony w 1608 r. z kamiennymi posągami z 1774 r.: św. Floriana, patrona strażaków oraz św. Nepomucego, patrona mostów. Zwiedzili Kościół parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła z XIII wieku. Obecny wystrój kościoła jest dziełem malarza Franciszka Sebastiniego i rzeźbiarza Józefa Schuberta, którzy w latach 70-tych XVIII wieku zatrudnieni zostali przez ówczesnego prałata świątyni.

Ciekawym obiektem zabytkowym Głogówka jest  Kościół franciszkanów z XIII wieku oraz Kaplica Loretańska z 1630 r. która powstała za panowania Jerzego III Oppersdorffa. Stanowiła replikę domku Matki Boskiej mieszczącej się w Loretto, na południu Włoch. Kaplica ta była kiedyś oddzielnym budynkiem, jednak na skutek rozbudowy kościoła franciszkanów została wchłonięta w obręb świątyni, stanowiąc dziś swoisty ewenement architektoniczny - kościół w kościele. W jednej z wież kościoła umieszczony został Dzwon Ósmej Godziny, którego fundatorem był Jerzy III Oppersdorff. Historia dzwonu wiąże się z epidemią dżumy, która zdziesiątkowała mieszkańców miasta.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili również Klasztor paulinów w Mochowie, który  został utworzony aktem fundacyjnym księcia Władysława Opolczyka w 1388 r.  W latach 1655-1656 w kościele ojców paulinów w Mochowie przechowywano obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Ciekawym zabytkiem okazał się niewielki kościółek drewniany z 1447 r. p.w. Świętego Jakuba Starszego znajdujący się w centrum wsi Rzepce. Jest to jedyny kościół drewniany w powiecie prudnickim, wykonany w technice zrębowej.

Wycieczkowicze odwiedzili muzeum wsi w Biedrzychowicach. Zobaczyli sprzęty użytkowe, meble, naczynia stołowe i artykuły gospodarstwa domowego z dawnych śląskich domów.  Podziwiali tradycyjne śląskie stroje regionalne.  W muzeum warto było zobaczyć także stare maszyny i narzędzia używane niegdyś do prac rolniczych.

Przedstawicielom Towarzystwa Przyjaciół Krapkowic należą się podziękowania, w szczególności dla pana Piotra Miczki, który barwnie i ciekawie opowiadał o historii, tradycjach i zabytkach Śląska Opolskiego, jak również dla państwa Adeli i Ryszarda Pawelczyk, którzy  zorganizowali smaczny poczęstunek w trakcie wyjazdu.

 

 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).