Ku pamięci Norberta Mnicha

Był nie tylko Mistrzem Polski w tenisie stołowym, był przede wszystkim dobrym człowiekiem, a jego uczciwość przejdzie do historii. W piątek, 20 października odbyła się uroczystość nadania Sali Sportowej w Żywocicach imienia Norberta Mnicha.

Uroczystości rozpoczęły się o 16:30 na placu przy Publicznej Szkole Podstawowej w Żywocicach. W tym ważnym wydarzeniu udział wzięli: rodzina zmarłego sportowca, wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek, lokalni samorządowcy, przedstawiciele Opolskiego Związku Tenisa Stołowego, zawodnicy i trenerzy LZS-u Żywocice oraz mieszkańcy. Pamiątkową tablicę odsłonili: Krystyna Giza, siostra zmarłego Norberta Mnicha, Maria Kała, prezes Opolskiego Związku Tenisa Stołowego oraz burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura. Tablicę poświęcił arcybiskup Alfons Nossol. Jego ekscelencja arcybiskup przewodniczył także mszy rocznicowej, która odprawiona została w Kościele św. Floriana w Żywocicach.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej było okazją do wspomnień o zmarłym sportowcu. Ireneusz Wodniak, kolega z drużyny wspominał początki długoletniej przygody tenisisty ze sportem. Kiedy już kilkuletni Norbert nie rozstawał się z rakietką do gry. A swoje treningi na szkolnych stołach rozpoczynał już o 7 rano, bo podczas dnia starsi koledzy z trudem dopuszczali go do gry.

Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura wspominał spotkania z Norbertem Mnichem i początki odrodzenia tenisa stołowego w gminie. „Jestem wdzięczny Norbertowi Mnichowi za to, że zasiał ziarno, które zakiełkowało i dzisiaj mamy LZS Żywocie, mamy młodzież, która chce uprawiać ten piękny sport. Chcę podziękować wszystkim, którzy pamiętają o zmarłym sportowcu, którzy zainicjowali to, aby ta sala sportowa w  Żywocicach - wybudowana dla dzieci młodzieży – była także jest miejscem, gdzie tenis stołowy kształtuje młodych ludzi”.

Uroczystości towarzyszyła także wystawa. Galeria zdjęć, wycinków prasowych, pucharów i strojów Mistrza Polski pochodziły ze zbiorów prywatnych siostry zmarłego, Krystyny Gizy.

W sobotę i niedzielę w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Władysława Piechoty odbył się memoriał Norberta Mnicha, II Grand Prix Polski Weteranów w Tenisie Stołowym. Rozgrywki rozpoczęły się o 9:00, a oficjalne otwarcie o 13:00. Na parkiet wyszło 189 zawodników, najstarsi ukończyli 80 lat.

Norbert Mnich (ur. 18 kwietnia 1966 r., zm. 30 września 2016 r.). Zapisał się na katach historii polskiego sportu jako wybitny sportowiec i wielokrotny Mistrz Polski w tenisie stołowym. Swoją postawą na Mistrzostwach Europy w Belgii udowodnił, że nie tylko wyniki się liczą. Uczciwa gra to priorytet dla najwyższej klasy sportowców. Przez przyznanie się do błędu, a tym samym oddanie swojej szansy na zwycięstwo, udowodnił, że na to miano zasługuje. Nagroda Międzynarodowego Komitetu Fair Play praz Polskiego Komitetu Olimpijskiego tylko to potwierdza.