• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zdrowa Matka i Dziecko - z szansą na lepsze jutro

IMG_9347.jpeg

Przypominamy w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Krapkowicach trwają zapisy do projektu „Zdrowa Matka i Dziecko – z szansą na lepsze jutro”. Projektem objęte są: kobiety w ciąży poniżej 35 roku życia do 20 tygodnia ciąży, dzieci od 6 miesięcy do 2 lat, personel medyczny świadczący usługi zdrowotne w zakresie opieki okołoporodwej.

Projekt przewiduje między innymi profilaktykę zakażeń pneumokokowych. Szczepieniami objętych zostanie około 500 dzieci do 2 roku życia.

Nieinwazyjnymi badaniami prenatalnymi objęte zostają z kolei kobiety poniżej 35 roku życia. Do nich kierowane są: badania USG genetyczne płodu, które pozwalają na wczesnym etapie życia płodowego wykryć ryzyko związane z występowaniem u dziecka niektórych wad genetycznych oraz wad wrodzonych, a także badania biochemiczne, tzw. test podwójny, który służy do określenia ryzyka rozwoju trzech najczęściej występujących wad rozwojowych u dzieci (zespołu Downa, Edwardsa oraz Patau). Badaniami prenatalnymi zostanie objętych 980 kobiet, zamieszkujących południowy region woj. opolskiego tj. powiaty: głubczycki, strzelecki, krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski.

 „Zdrowa Matka i Dziecko” to także mobilna opieka okołoporodowa: mobilne szkoły rodzenia oraz poradnie laktacyjne. Z tego rodzaju wsparcia skorzysta 200 kobiet do 20. tygodnia ciąży oraz tydzień po porodzie.

W ramach pogłębionej diagnostyki rozwoju psychomotorycznego dziecka do lat 2 specjaliści z dziedzin: psychologii, pedagogiki i pediatrii będą koncentrować się na rozpoznaniu nieprawidłowości, jakie zachodzą w rozwoju psychomotorycznym dziecka. Jeśli u małego pacjenta stwierdzi się zasadność rehabilitacji w warunkach domowych, to w ramach projektu będzie mógł on przystąpić także do „Niwelowania nieprawidłowości rozwoju dziecka do lat 2”.   

Projekt zakłada także szkolenia dla personelu medycznego (opieka okołoporodowa). W celu przystąpienia do projektu wystarczy wypełnić formularze dostępne na stronie http://mid.scob24.pl/dokumenty-do-pobrania/ i złożyć je w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Krapkowicach, ul. 3 Maja 17, budynek I, piętro II (pn. 7:30-17:00, wt.-czw. 7:30-15:30, pt. 7:30-14:00) oraz w Strzeleckim Centrum Obsługi Biznesu „SCOB”, ul. Pobożnego 1 w Strzelcach Opolskich (pn.-pt. 8:00-15:00). W tych punktach dostępne są także formularze w formie papierowej. 

Przypomnijmy projekt realizowany jest przez Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu „SCOB” Marcin Rękawek w partnerstwie ze Specjalistycznym Niepublicznym Ginekologiczno-Położniczym Zakładem Opieki Zdrowotnej „Femina”s.c. J. Rękawek, J. Ulfik oraz Gminą Krapkowice. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa.

Zapisy: Urząd Miasta i Gminy w Krapkowicach, ul. 3 Maja 17, pn. 7:30-17:00, wt.-czw. 7:30-15:30, pt. 7:30-14:00.

IMG_9352.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).