• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Powietrze pod lupą

cloud-2294671_1920.jpeg

Pionierski program w Krapkowicach. Urząd Miasta i Gminy przy współfinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przystąpi do badania jakości powietrza.

Na terenie gminy zainstalowana zostanie gęsta sieć czujników mierzących stężenie pyłu PM10. To mieszanina cząstek zawieszonych w powietrzu, która może zawierać substancje toksyczne. Pył zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3, a poziom ostrzegawczy 200 µg/m3, natomiast alarmowy 300 µg/m3.

Przypominamy, że największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych i często niewydajnych kotłach i piecach domowych, a w dużych miastach komunikacja samochodowa.

Dziewięć czujników zamontowanych zostanie na terenie miasta, jedenaście w sołectwach. Urządzenia będą pracowały bez przerwy, a aktualizowane na bieżąco pomiary dostępne będą na stronie internetowej gminy www.krapkowice.pl.

„Program potrwa rok. Po jego zakończeniu powstanie opracowanie, dzięki któremu dowiemy się jak zmienia się stan powietrza w zależności od podstawowych czynników atmosferycznych. Pozwoli nam to przede wszystkim - w momencie przekroczenia dopuszczalnych poziomów - niezwłocznie informować mieszkańców. Będziemy mogli także wskazać rejony, w których stężenia pyłów w gminie są najwyższe. Mamy nadzieję, że w konsekwencji przełoży się to na lepiej wycelowane działania naprawcze, np. dotacje do wymiany pieców w miejscach, gdzie przekroczenia są najwyższe ” – mówi zastępca burmistrza Andrzej Brzezina.

Program rozpocznie się 1 stycznia 2018 roku, jego szacowany koszt to 150 000 zł brutto.

IMG_3448.jpeg

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).