Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Otmęcie

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Otmęcie stanowi jeden z ciekawszych obiektów sakralnych w Krapkowicach. Pierwszy kościół był prawdopodobnie drewniany. W początku XIV wieku zbudowano kościół murowany, gotycki, połączony z zamkiem. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1223 roku.

DJI_0541.jpeg

Od 1302 roku był pod patronatem Cystersów z Jemielnicy, natomiast w latach 1534 - 1638 w posiadaniu protestantów. Kroniki kościelne wspominają, że w 1723 roku parafia kupiła od ówczesnej właścicielki Otmętu Magdaleny von Larisch wschodnią wieżę zamkową, by ją połączyć z kościołem. Wtedy to, został wybudowany nowy korpus pomiędzy wieżą, a gotyckim prezbiterium. W 1902 roku nastąpiła rozbudowa kościoła. W 1945 roku został spalony. Odbudowany w stylu neobarokowym rok później, dzięki staraniom proboszcza ks. Prałata Franciszka Duszy. Konsekrowany 15 sierpnia 1946 roku. W następnych latach stopniowo wyposażony i malowany. Nowy ołtarz główny konsekrowany w 1964 roku.

Z dawnej świątyni zachowała się jedynie gotycka wieża z kamienia łamanego oraz nieliczne elementy architektury XIV-wiecznej, wykorzystane jako wsporniki. Na uwagę zasługują również renesansowe płyty nagrobne Jerzego Buchty (właściciela Otmętu zmarłego w 1608r.) oraz Fryderyka Czettricz von Kinsberg (zm. 1610r.). Przy kościele znajduje się kaplica z połowy XIX w. murowana, neogotycka. Kościół otoczony jest murem kamiennym z przełomu XVI i XVII wieku.

 

Zapraszamy na wirtualny spacer po mieście: nawa główna kościoła»