• PL
  • EN
  • DE
Drodzy mieszkańcy, informujemy, że Straż Miejska w Krapkowicach we wtorki i czwartki pracuje na dwie zmiany: I od godz. 7.00 do 15.00  i  II od 12.00 do 20.00. Pozostałe dni od 7.00 do 15.00. 

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Otmęcie

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Otmęcie stanowi jeden z ciekawszych obiektów sakralnych w Krapkowicach. Pierwszy kościół był prawdopodobnie drewniany. W początku XIV wieku zbudowano kościół murowany, gotycki, połączony z zamkiem. Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1223 roku.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Otmęcie_fot.Misiak Kościół pw. WNMP.jpeg Plebania i kościół pw.WNMP w Otmęcie_fot.Guz

Od 1302 roku był pod patronatem Cystersów z Jemielnicy, natomiast w latach 1534 - 1638 w posiadaniu protestantów. Kroniki kościelne wspominają, że w 1723 roku parafia kupiła od ówczesnej właścicielki Otmętu Magdaleny von Larisch wschodnią wieżę zamkową, by ją połączyć z kościołem. Wtedy to, został wybudowany nowy korpus pomiędzy wieżą, a gotyckim prezbiterium. W 1902 roku nastąpiła rozbudowa kościoła. W 1945 roku został  spalony. Odbudowany w stylu neobarokowym rok później, dzięki staraniom proboszcza ks. Prałata Franciszka Duszy. Konsekrowany 15 sierpnia 1946 roku. W następnych latach stopniowo wyposażony i malowany. Nowy ołtarz główny konsekrowany 1964 roku.

Z dawnej świątyni zachowała się jedynie gotycka wieża z kamienia łamanego oraz nieliczne elementy architektury XIV-wiecznej, wykorzystane jako wsporniki. Na uwagę zasługują również renesansowe płyty nagrobne Jerzego Buchty (właściciela Otmętu zmarłego w 1608r.) oraz Fryderyka Czettricz von Kinsberg (zm. 1610r.). Przy kościele znajduje się kaplica z połowy XIX w. murowana, neogotycka. Kościół otoczony jest murem kamiennym z przełomu XVI i XVII wieku.

Zapraszamy na wirtualny spacer po mieście: nawa główna kościoła»

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).