Krapkowice: na skrzyżowaniu szlaków Europy


Cztery pory roku w Krapkowicach (prezentację opracowała krapkowicka firma MIKRON Poligrafia)

Współrzędne geograficzne Krapkowic:  50o21`N  i  17o58`E. Tereny wchodzące w skład miasta i gminy Krapkowice położone są na wysokości 170 - 200 m n.p.m.

Krapkowice to malowniczo położone miasto nad Odrą przy ujściu Osobłogi, w środkowej części województwa opolskiego. Miejsce pełne zieleni i interesujących zakątków, gdzie tradycja współgra z nowoczesnością, a przyroda  naturalnie wtapia się w krajobraz okolicy. Gmina Krapkowice, dzięki swemu położeniu w dolinie rzeki Odry, zaliczana jest do regionów o najcieplejszym klimacie w Polsce.

Ziemia Krapkowicka wchodzi w skład makroregionu Nizina Śląska. Jej północna część usytuowana jest na terenie mezoregionu Równina Niemodlińska, zaś środkowa i południowa w granicach mezoregionu Kotlina Raciborska. Na północy graniczy mezoregionami Pradolina Wrocławska i Równina Opolska, na zachodzie przylega do Płaskowyżu Głubczyckiego, zaś na wschodzie granice stanowi Garb Chełmu należący do makroregionu Wyżyna Śląska. Cała gmina Krapkowice zaliczana jest do Opolskiego Obszaru Ekologicznego Zagrożenia.

Największym atutem Krapkowic jest ich położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych: tradycyjnego szlaku handlowego do Czech i Moraw oraz jednego z najważniejszych szlaków drogowych Europy - Autostrady A4. Dzięki dwóm zjazdom Krapkowice stanowią istotny węzeł komunikacyjny, usytuowany w samym środku A4. Bez przeszkód z Krapkowic można dotrzeć w niecałą godzinę do Wrocławia i Katowic, a w niewiele ponad cztery godziny można dojechać do stolic europejskich: Warszawy, Pragi i Berlina.

Atrakcyjność Krapkowic wyznacza dodatkowo bezpośrednia drogowa bliskość Aglomeracji Katowickiej i Wrocławskiej oraz terenów przemysłowych Czech w okolicy Ostrawy. Ogromną zaletą Krapkowic, oprócz dogodnych połączeń drogowych, jest doskonale utrzymana droga żeglowna na Odrze oraz bliskość dwóch międzynarodowych portów lotniczych w Katowicach i Wrocławiu. Dostępne jest również lotnisko cywilne w oddalonym o 15 km Kamieniu Śląskim. W najbliższym czasie ma tam powstać lokalny publiczny port lotniczy.

W skład  miasta i gminy wchodzi miasto Krapkowice oraz 11 sołectw: Borek, Dąbrówka Górna, Gwoździce, Kórnica, Nowy Dwór Prudnicki, Pietna, Rogów Opolski, Steblów, Ściborowice, Żużela i Żywocice.

Ludność miasta i okolic tworzą żyjący ze sobą zgodnie mieszkańcy z różnych etnicznych grup społecznych. Ziemię Krapkowicką, o łącznej powierzchni 98 km2 zamieszkuje około 24 tys. mieszkańców (w tym miasto 17.815). Wśród nich jest również Miss Polonia 2005 - Malwina Ratajczak.

Ze względu na walory lokalizacyjne Krapkowice stanowią doskonałą bazę dla inwestorów, jak i dla turystów odwiedzających zarówno Opolszczyznę, jak i Aglomerację Katowicką i Wrocławską.