Zmiany w zakresie wycinki drzew i krzewów
Od 1 stycznia 2017 r. została w znaczącym stopniu znowelizowana ustawa o ochronie przyrody. Ustawę w powyższej sprawie przyjął na posiedzeniu w dniu 16 grudnia 2016 r. – Sejm RP.
Zmiany wprowadzone nowelizacją dotychczasowej ustawy o ochronie przyrody z 2014 r. mają między innymi za zadanie ułatwić likwidację istniejących drzew i krzewów.
Do najważniejszych zmian jakie ustawodawca wprowadził w przepisach ustawy o ochronie przyrody jest zwolnienie z obowiązku uzyskania zezwolenia od Burmistrza (Wójta), na wycinkę:
- krzewu lub krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 m2,
- drzew których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:
a. 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
b. 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew,
- drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego,
- drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (należy przy tym pamiętać, że działalność rolnicza także jest uznawana za działalność gospodarczą),
Bez znaczących zmian pozostają obowiązujące dotychczas zasady związane z usuwaniem drzew i krzewów, a także obowiązek opłatowy i system kar za wycięcie drzew bez zezwolenia lub za ich zniszczenie.
W ślad za zmianą przepisów Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków podaje do wiadomości poniższą informację.