Najlepsza biblioteka jest w Krapkowicach

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Krapkowicach po raz drugi zdobyła tytuł NAJLEPSZEJ BIBLIOTEKI W ROKU 2016 w województwie opolskim. Ranking od sześciu lat organizuje Instytut Książki i "Rzeczpospolita". W tej edycji rankingu wzięło udział 800 bibliotek z całej Polski. Krapkowicka książnica uplasowała się na 22 miejscu (w ubiegłym roku na 51).

Nagrodę podczas uroczystej gali 28 listopada w stołecznym Pałacu Rzeczypospolitej odebrali: dyrektor biblioteki Maria Bartoszyńska oraz sekretarz miasta Harald Brol.

Podczas uroczystej gali doceniono także przedstawicieli samorządów, dla których dobrze działająca biblioteka jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów. Krapkowickie biblioteki oprócz upowszechniania czytelnictwa proponują różnorodne formy pracy kulturalnej, oświatowej i edukacyjnej. Współpracują z wszystkimi organizacjami, instytucjami, stowarzyszeniami, przedszkolami i szkołami.

Metodologię rankingu opracowała kapituła  w składzie: Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki; Paweł Jabłoński, Zastępca Redaktora Naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”; Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej; Elżbieta Stefańczyk, Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach - Andrzej Dąbrowski.

Przyjęta metoda oceny bibliotek premiowała działania na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziom czytelnictwa, liczbę nowości i wydatki samorządu na utrzymanie placówki.

1. Najlepsza biblioteka jest w Krapkowicach.jpeg   1. Najlepsza biblioteka jest w Krapkowicach_1.jpeg