• PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Mamy "Grunt na medal"

file.php.jpeg

6,5 hektarowa działka najlepsza w województwie. Tak zadecydowali eksperci z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Tytuł otrzymał 6,5 hektarowy, w pełni uzbrojony grunt objęty planem zagospodarowania przestrzennego.

Nagrodę w hotelu Polonia Palace w Warszawie 20 października odebrał burmistrz Andrzej Kasiura. Włodarz gminy wyliczał atuty działki, między innymi jej atrakcyjne położenie (bliskość drogi krajowej nr 45 i węzła autostradowego Dąbrówka Górna) dodał także, że „ma nadzieję, że dzięki tej nagrodzie wkrótce znajdziemy inwestora, który zechce się tam ulokować. Mógłby to być zakład produkcyjny czy firma z branży logistycznej, dla której nasza gmina ma bardzo atrakcyjną ofertę”.

Ogólnopolski Konkurs „Grunt na medal” organizowany jest przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) we współpracy z marszałkami województw i regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora. Odbywa się co dwa lata od 2005 r. Tegoroczna edycja jest już siódmą. W każdej wyłanianych jest 16 zwycięzców – po jednym w województwie. Celem konkursu jest promowanie terenów kompleksowo przygotowanych pod inwestycje produkcyjne. Korzyści dla gmin, które biorą udział w rywalizacji, to m.in. zwiększenie szansy na pozyskanie zagranicznego inwestora dzięki preferencyjnemu wskazywaniu zwycięskich terenów przez PAIiIZ i urzędy marszałkowskie w rozmowach z inwestorami oraz promocja zwycięskich terenów na forum międzynarodowym. W poprzednich edycjach konkursu udział wzięło w sumie 1181 gmin z całej Polski, które łącznie zgłosiły do niego 1837 ofert lokalizacyjnych. W tym roku w całym kraju w konkursie wzięły udział 142 gminy, które nadesłały 179 ofert. Z Opolszczyzny o nagrodę ubiegało się 8 samorządów. „Poziom był bardzo wyrównany, o wyborze najlepszej działki decydowały drobiazgi” – tłumaczy Piotr Regeńczuk z podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. I dodaje: „Działka w Krapkowicach ma m.in. bardzo dobry dojazd i jest uzbrojona. Poza tym przedstawiciel gminy przygotował świetną, merytoryczną prezentację i dobrze zaprezentował nieruchomość podczas wizyty terenowej”.

Zastępca burmistrza Krapkowic Andrzej Brzezina podaje, że nagrodzony grunt jest obecnie własnością ANR. Został wystawiony na sprzedaż za 3 mln zł brutto. „To bardzo korzystna cena, bo gdy odliczymy Vat koszt metra kwadratowego tej działki wynosi poniżej 38 zł netto” – wylicza Brzezina.

Zdaniem ekspertów opolskiego COI tytuł „Grunt na medal” często pomagał w minionych latach w znalezieniu inwestora. „W Skarbimierzu, który w przeszłości otrzymał taki tytuł, zainwestowały już m.in. Mondelez, Johnson Controls, Donaldson, Wipak, czy Aquila” - przypomina Piotr Regeńczuk. „W Gogolinie nagrodzoną działkę kupiła i zbudowała na niej zakład firma Sentrex, a w Strzelcach Opolskich – Coroplast. W Opolu wyróżnione tereny też doczekały się inwestycji: działkę na Metalchemie wybrała firma HFG, a teren przy
ul. Wschodniej – Kamex”. 

Zgodnie z regulaminem tereny do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie przez starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin, w których się znajdują. W rywalizacji mogą być wystawiane tylko grunty niezabudowane (greenfield), przeznaczone pod inwestycje przemysłowe, o powierzchni nie mniejszej niż 2 hektary. Działki te nie mogą znajdować się na terenie specjalnych stref ekonomicznych, parków przemysłowych czy  technologicznych. Muszą być też własnością starostwa lub gminy, bądź mieć inny, prawnie uregulowany status własnościowy.

 

 

 

Zakończyła się siódma już edycja konkursu „Grunt na Medal”. O tytuł najbardziej atrakcyjnej działki przeznaczonej pod projekt produkcyjny w każdym województwie, ale przede wszystkim
o zainteresowanie inwestorów z całego świata, przez blisko pół roku, walczyły 142 gminy, które zaprezentowały łącznie 179 ofert. 20 października w Warszawie, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Tomasz Pisula, wspólnie z marszałkami województw i kierownictwem Centrów Obsługi Inwestora, wręczył nagrody  wojewódzkim zwycięzcom konkursu, który odbywał się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego oraz Związku Województw RP.

 

Organizowany co dwa lata przez PAIiIZ, marszałków województw oraz Regionalne Centra Obsługi Inwestora (COI), pod rządowym patronatem konkurs „Grunt na Medal”, prowadzony jest równolegle w szesnastu polskich województwach. Jego zadaniem jest wyłonienie w każdym regionie najlepszego niezabudowanego terenu inwestycyjnego (tzw. greenfield), o powierzchni co najmniej 2 hektarów, który w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczony został pod projekt przemysłowy. W rywalizacji mogą wziąć udział wszystkie polskie gminy zgłaszając dowolną liczbę ofert, pod warunkiem, że nie są one objęte programem Specjalnych Stref Ekonomicznych czy Parkiem Technologicznym.

Walka o tytuł „Gruntu na Medal” 2016 rozegrała się w dwóch głównych etapach. Spośród 179 nadesłanych na konkurs zgłoszeń z całego kraju przedstawiciele Centrum Obsługi Inwestora, dokonali preselekcji gruntów. W ten sposób do półfinału zakwalifikowało się  81 terenów inwestycyjnych, czyli aż 45% zgłoszonych na konkurs aplikacji dotarło do półfinału. Wszystkie te działki poddano kompleksowemu audytowi, w tym wizytacji terenów przez ekspertów PAIiIZ oraz właściwe dla regionu COI i urzędy marszałkowskie. Wymogiem, jaki postawiono uczestnikom konkursu, była prezentacja zalet własnego terenu inwestycyjnego przed komisją konkursową. Spotkanie to miało symulować wstępne rozmowy z potencjalnym inwestorem. Na to zadanie władze gmin miały tylko godzinę.  Po zweryfikowaniu stopnia przygotowania wszystkich terenów pod przyszłe inwestycje komisja konkursowa wytypowała jedną, najlepszą działkę w każdym województwie, czyli wojewódzki Grunt na Medal.  

W tegorocznym gronie zwycięzców dominują działki do 5 hektarów - jest ich aż siedem. Z danych PAIiIZ wynika, że zgłaszający się do Agencji potencjalni  inwestorzy najbardziej interesują się właśnie mniejszymi terenami. Jedną ze zwycięskich ofert jest grunt o powierzchni 4 hektarów w Zamościu. Miasto od lat uczestniczy w konkursie Grunt na Medal, dostrzegając jego promocyjny efekt.  - Dzięki proinwestycyjnej polityce władz miasta, ale także wsparciu PAIiIZ, zainteresowanie gruntami lokalnych przedsiębiorców, w tym tych spoza Lubelszczyzny, wyraźnie wzrosło - mówi Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych w Zamościu, wspominając o 7 inwestorach, którzy zawitali do miasta. W podobnym tonie wypowiada się wójt Starego Miasta w Wielkopolsce, Ryszard Nawrocki, którego gmina zgłosiła do konkursu teren trzyhektarowy. - Udział w konkursie, podczas którego możemy wzmocnić własne kompetencje, traktujemy jako element budowania profesjonalnej oferty inwestycyjnej - tłumaczy Nawrocki.

O inwestorów starają się również gminy z większymi terenami. Wśród tegorocznych laureatów „Gruntu na Medal” są trzy działki od 5 do 10 hektarów: teren w Sieradzu (łódzkie),
w Krapkowicach (opolskie) oraz w Końskich (świętokrzyskie). Mają one duże szanse na inwestycyjny sukces. Aż jedna czwarta inwestorów pyta PAIiIZ o takie działki. W gronie zwycięzców znalazło się również 5 gruntów o powierzchni przekraczającej 10 hektarów, w tym  dwa - w gminie Strzelin na Dolnym Śląsku oraz  w Chorzelach  z Mazowsza - których powierzchnia przekracza 90 hektarów.   

Wszystkie wyróżnione „Grunty na Medal” trafią do  Bazy Ofert Inwestycyjnych prowadzonej przez PAIiIZ i będą oferowane w pierwszej kolejności polskim oraz zagranicznym inwestorom, którym pomaga Agencja. Obecnie baza liczy już ponad 2 000 rekordów.

Dobrze skrojona oferta oraz zwycięstwo w konkursie „Grunt na Medal” to przepustka do lukratywnego kontraktu inwestycyjnego. Statystyki agencji pokazują, że już ponad połowa
z dotychczasowych zwycięzców konkursu zyskała inwestora. Zwłaszcza dla gmin z obszarów, gdzie pozornie rzadziej sięga wzrok inwestorów, jest to szansa, której nie wolno przeoczyć.  

 

Zwycięzcy VII edycji konkursu Grunt na Medal 2016

Lp.

Województwo

Zwycięzca 2016 r.

 1.     

Dolnośląskie

Gmina Strzelin, teren Górzec 90,25 ha

 1.     

Kujawsko-Pomorskie

Gmina Płużnica, teren 3,97 ha

 1.     

Lubelskie

Miasto Zamość, teren przy ul. Hrubieszowskiej  4,19 ha

 1.     

Lubuskie

Gmina Witnica, teren przy ul. Stalowej 2,31 ha

 1.     

Łódzkie

Gmina Miasto Sieradz, teren Miejska Strefa Gospodarcza Wodociągi 5,4 ha

 1.     

Małopolskie

Gmina Miasta Bochnia, teren Bocheńska Strefa Aktywności Gospodarczej 4,23 ha

 1.     

Mazowieckie

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, teren Podstrefa Chorzele I  93,77 ha

 1.     

Opolskie

Gmina Krapkowice, teren przy ul. Prudnickiej 6,57 ha

 1.     

Podkarpackie

Miasto Krosno, teren „Krosno- Lotnisko” 2,15 ha

 1.  

Podlaskie

Miasto Białystok, teren przy ul. Gen. F.Kleeberga 2,08 ha

 1.  

Pomorskie

Gmina Miasta Gdańska, teren PCL przy ul. Sucharskiego 4,5 ha.

 1.  

Śląskie

Miasto Zabrze, teren przy ul. A. Borsiga i S. Isaaca 10,98 ha

 1.  

Świętokrzyskie

Miasto i Gmina Końskie, teren 9,11 ha

 1.  

Warmińsko-Mazurskie

Gmina Stawiguda, teren Tomaszkowo 13,80 ha

 1.  

Wielkopolskie

Gmina Stare Miasto, teren Barczygłów 3,07 ha

 1.  

Zachodniopomorskie

Miasto Białogard, teren 28,61 ha

 

Z poważaniem,
Aleksandra Łuczak-Brydak

Główny Specjalista
Wydział Public Relations
Departament Informacji i Komunikacji
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).