• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Odrzańska Odyseja

Ponad 41 metrów długości, niemal 5 szerokości, barka Ż-2107 „Irena” zacumowała w Krapkowicach. W 2003 roku berlinkę zakupiła Fundacja Otwartego Muzeum Techniki z Wrocławia. „Irenę” odbudowano i wyposażono w systemy wystawiennicze oraz multimedia służące do realizacji programów edukacyjno-oświatowych. Dziś 80-latka jest w doskonałej formie. Od ruiny ocalili ją wolontariusze z wrocławskiej FOMT. Jest pływającym zabytkiem, prawdopodobnie jedynym w Polsce w całości sterowanym dżojstikiem.

W Krapkowicach barka zacumowała przy nabrzeżu u ujścia Osobłogi. Pod pokładem odbyły się między innymi warsztaty muzealne oraz konferencja „Rzeka w mieście”. Pływające muzeum zwiedzić może każdy.

Barka wyruszyła w rejs z Wrocławia do Kędzierzyna-Koźla, by ocalić od zapomnienia dziedzictwo kultury technicznej na Odrze. Fundacja ratuje zabytki i udostępnia je społeczeństwu. Jednym z priorytetów gminy Krapkowice jest „ustawienie żagli na Odrę”, dlatego podobne inicjatywy bardzo chętnie wspiera.

 

 

 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).