Spotkanie autorskie z Mike'm Wysocky'm

Pisarz, aktor i podróżnik, Michał Wysocki. Urodził się w Krapkowicach. Tu uczęszczał do Publicznej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 5, liceum ukończył w Gogolinie. Później, ciekawy świata wyruszył w podróż. Osiadł w Wielkiej Brytanii, tam ukończył szkołę aktorską. Na koncie ma między innymi role w serialach. Zanim zaczął pisać, był między innymi kelnerem, barmanem, sprzedawcą i menagerem.

To spod jego pióra wyszła pierwsza część trylogii „Lux Aeterna – Wieczne Światło”. Mike pisał ją ponad dwa lata. W piątek, 26 lutego z pisarzem w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej przy ulicy Mickiewicza spotkali się mieszkańcy Krapkowic. Autor uchylił czytelnikom rąbka tajemnicy o tajnikach warsztatu pisarza i okolicznościach powstania pierwszego tomu „Lux Aeterny – Wieczne Światło”. Podczas spotkania autorskiego padło wiele pytań. Czytelnicy ciekawi byli między innymi, dlaczego pisarz swoją powieść napisał pod pseudonimem Mika’e Wysocky’ego. Autor bez wahania, za Julianem Tuwimem powtórzył, że by zaskarbić czytelników trzeba być albo obcokrajowcem, albo pisać perwersyjnie, albo uwagę czytelników przykuć dopiero pośmiertnie. Mike wybrał pierwszą opcję, która jak na razie się sprawdza. Wszelkie recenzje, które ukazały się do tej pory są bardzo przychylne. Oto niektóre z nich:

"Lux Aeterna" to kolejny przykład dobrej, polskiej książki. Autor potrafi pisać tak, że każda kolejna strona to jedynie zapowiedź jeszcze bardziej intrygującego rozwiązania. Jak już wspomniałam, nie jestem wielką fanką tego gatunku, ale cieszę się, że mogłam poznać historia Janka. Właściwie to już nie mogę się doczekać kontynuacji jego losów. Musicie wiedzieć, że głównym atutem tej historii to tajemniczość - nic nie jest do końca wyjaśnione, jeden wątek płynnie przechodzi w drugi, ale przy tym pamięta, żeby nie rozwiać zbyt szybko wszystkich tajemnic. W fabule króluje nowa technologia, ciekawe rozwiązania i fizyka, która budzi wielki podziw. (źródło: http://thievingbooks.blogspot.com/2015/12/lux-aeterna-mike-wysocky.html)

I rzeczywiście jest interesująco. Wysocky niewątpliwie miał pomysł. Oryginalny, ciekawy, nietuzinkowy. Pisarzowi udało się usnuć barwną, dynamiczną fabułę na bazie nietypowej koncepcji funkcjonowania Wszechświata i autorskiej ontologii wyraźnie inspirowanej filozofią manichejską i gnozą. Sprawnie przemycił do utworu elementy filozoficzne w sposób bardzo prosty i przystępny, budując na nich wciągającą, łatwą w odbiorze opowieść fantastyczną, a jednocześnie nie spłycając przy tym nadmiernie swojej koncepcji. (źródło: http://literatura.bestiariusz.pl/ksiazki/recenzje/3041/fantastyka-manichejska-recenzja-ksiazki-lux-aeterna-wieczne-swiatlo)

 

Na spotkaniu nie zabrakło oczywiście wspólnych zdjęć i autografów. Książki z dedykacją specjalnie dla czytelników Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach można wypożyczyć między innymi w filii przy ulicy Mickiewicza. A my z niecierpliwością czekamy na kolejny tom trylogii pt. „Lux Aeterna – Duchy Wszechświata”. Ten do księgarń trafić ma na początku przyszłego roku. Czekamy także na  kolejne spotkanie z autorem, bo Mike w swoim rodzinnym mieście ponownie pojawi się za dwa miesiące.