Projekty hybrydowe ppp w termomodernizacji budynków użyteczności publicznej z praktycznego punktu widzenia
Z inicjatywy Burmistrza Krapkowic – Andrzeja Kasiury, pod tym tytułem w dniu 26 stycznia br. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej przy ul. Mickiewicza 1 w Krapkowicach odbyło się seminarium, którego uczestnikami byli przedstawiciele kilkunastu samorządów z terenu woj. opolskiego zrzeszonych w Aglomeracji Opolskiej.
Celem seminarium było dostarczenie wiedzy i praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania i wdrożenia przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej budynków w modelu hybrydowym ppp, tzn. łączącym dofinansowanie ze środków zewnętrznych, w tym z RPO WO 2014-2020 z kapitałem prywatnym, w szczególności zaznajomienie z mechanizmem powiązania oszczędności z wynagrodzeniem partnera prywatnego. Ponadto uczestnicy poznali wiele przykładów podobnych przedsięwzięć zrealizowanych bądź będących w trakcie realizacji, w których prym wiodą właśnie przedsięwzięcia z zakresu termomodernizacji.
Seminarium prowadzili eksperci z Instytutu Publiczno - Prywatnego z Warszawy przy udziale kancelarii prawnej z Wrocławia. Gościem seminarium był przedstawiciel firmy Siemens, przodującej w liczbie realizowanych przedsięwzięć ppp na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczył również m.in. dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej oraz przedstawiciel Instytucji Zarządzającej RPO WO 2014-2020.
Spotkanie zakończyło się panelem dyskusyjnym, w podsumowaniu którego uczestnicy wyrażali chęć podjęcia współpracy międzygminnej na zasadzie porozumienia, celem wdrożenia wspólnego projektu hybrydowego, ale również wykazywali zainteresowanie realizacją przedsięwzięcia w przypadku braku środków zewnętrznych, upatrując w tej formule jedyną możliwość realizacji ważnych dla siebie celów.
Należy mieć nadzieję, że w tym celu już niedługo dojdzie do zawarcia porozumienia partnerskiego, co pozwoli rozpocząć prace przedwdrożeniowe.