Jasełka w PG2

Tradycyjnie pod koniec grudnia w  Publicznym Gimnazjum nr 2 w Krapkowicach odbyły się jasełka Bożonarodzeniowe.  W tym roku były one wyjątkowe … Klasa 3f przygotowała je po śląsku. Uczniowie wcielili się w rolę aniołów. Na scenie pojawili się m.in. archanioł śląski, archanioł polski, anioł od porządków, dekoracji, anioł pesymista, niemiecki,  głodomorek i wielu innych. To właśnie oni przybliżyli tradycję i zwyczaje obchodzenia Bożego Narodzenia na Śląsku – pokazali ważne i nieodłączne elementy, oraz ich wielowiekową historię. Należą m.in. „krisbaum” – choinka i jej strojenie „glaskulami”, „strojnymi ketami” i szpicem, która narodziła się w Alzacji, a na Śląsk trafiła w XIX wieku. Oprócz tego była też „podłaźniczka”, której tyrozki już żoden w chłupie ni moł. Ponadto aniołowie wspomnieli o „adwentskrancu” i  „kercach”, które symbolizują  czas adwentu.

Wspomniano też o świątecznym stole wigilijnym, bez którego nie ma świąt, a przy którym zostawia się dodatkowe miejsce z „talyrzym” dla przypadkowego „wandrusa”. Aniołowie wspomnieli o potrawach wigilijnych - na śląskiej wigilii „baje kapusta z grocham i smażonoł ryba, siemiyniotka, grzibonka, moczka, a także makówki, kołołcz i kompot z suszków”. 

A kiedy pierwsza gwiazdka zabłyśnie na niebie wszyscy zasiadają do stołu. Najpierw się „rzykoł” (modli), a „łojciec” czyta ”bajtlom” ewangelię o „narodzyniu Ponbóczka”. Potem wszyscy dzielą się opłatkiem wigilijnym, który symbolizuje pokój i pojednanie.

Tym o to miłym akcentem aniołowie z klasy 3f pokazali śląską tradycję Bożego narodzenia… 

nad. PG 2

P1060151 (Small).jpegP1060153 (Small).jpeg