Spotkanie z kulturami na żywo

9 października 2015r.  uczniowie ZSS nr1  w Krapkowicach uczestniczyli w nietypowej lekcji angielskiego. Na zaproszenie dyrekcji szkoły  i nauczycieli  jęz. angielskiego p. A. Tokarskiej i p .K. Drab do szkoły zawitali nauczyciele języka angielskiego z Australii i Stanów Zjednoczonych.

Uczniowie klasy dwujęzycznej gimnazjum ,klasy gimnazjum z rozszerzonym jez. angielskim  oraz najmłodsi –klasa 6a  mieli okazję  obcowania z „żywym językiem”. 

Po wstępnej prezentacji zaproszonych osób pierwszy głos  zabrał  sympatyczny Australijczyk- Cameron. Rozpoczął on od przedstawienia swojego kraju, odległej Australii. Uczniowie  dowiedzieli się wiele interesujących faktów na temat kultury, historii, sportu, tradycyjnych  potraw  tego kraju. Cameron podzielił się również  swoimi wrażeniami z pobytu w Polsce, opowiedział jakie wrażenie po przylocie zrobił na nim śnieg w styczniu.

Spotkanie z Mitchem było równie interesujące. Rozpoczęło się od prezentacji  jego kraju, czyli  Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Filmiki pokazujące krajobrazy,  zabytki kraju, zwierzęta skupiały uwagę uczniów.   Wiele ciekawych rzeczy dotyczyło sportów granych w USA. Ku  rozczarowaniu męskiej części publiczności  okazało się, że Amerykanie nie przepadają za piłką nożną i ten sport nie jest tak popularny  jak w naszym  kraju.  Mitch próbował przekonać za to do amerykańskiego footbalu,  przyniósł piłkę  i wyjaśnił na czym polegają reguły tej gry.

Po tym wstępie,  gdy minęło pierwsze onieśmielenie to uczniowie stali się stroną aktywną i przystąpili do zadawania pytań.  Najbardziej zdziwiło uczniów, to że Australijczycy jedzą kangury   a stolicą   Australii  wcale  nie jest Sydney..  Na zakończenie Mitch i Cameron  poczęstowali uczestników spotkania smakołykami z  ich krajów. O  ile pianka zrobiona z cukrów, tradycyjne amerykańskie „marshmallow”  smakowało to przy przełykaniu popularnej w Australii  pasty Vegamit (zrobionej z drożdży) wielu miało łzy w oczach.

Uczniowie byli zachwyceni możliwością uzyskania informacji o innych krajach z ust ich mieszkańców i porozmawiania z nimi w języku angielskim. Była  to bardzo ciekawa forma edukacji, która pozwala na wprowadzenie czegoś nowego, zastępującego zwykłe lekcje.

Spotkanie zakończyła sesja  zdjęciowa z udziałem  gości.  

1.jpeg2.jpeg3.jpeg