• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Niezapomniane chwile i dni

Przygotowania do wizyty  14 uczniów i dwóch opiekunów z partnerskiej szkoły z Horhausen rozpoczęły się już w sierpniu, a zakończyły w dniu przyjazdu gości, czyli w sobotę 26. września.

Można by pomyśleć, że ledwo zdążyliśmy z przygotowaniami. Wręcz przeciwnie. Ostatnie przygotowania ściśle związane były z powitaniem gości w skromnych progach naszej szkoły. Otóż w sobotę już przed ósmą rano tłoczno zrobiło się przed wejściem do szkoły. Mimo tak wcześniej godziny zniecierpliwieni uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami spotkali się w świetlicy szkolnej, by wspólnie przygotować i zjeść integracyjne śniadanie.

Pomysł okazał się „strzałem w dziesiątkę”. Przybyłych do szkoły nauczycieli i uczniów zachwyciło tak ciepłe i liczne powitanie sutym śniadaniem, gdyż goście raczej spodziewali się tylko krótkiego powitania na przystanku autobusowym i rozejścia się do rodzin, gdzie spędzali weekend.

Od poniedziałku na gości czekały kolejne atrakcje. Jako że główny nacisk kładliśmy na integrację grupy polsko-niemieckiej, w tym duchu też utrzymane było opracowanie projektu w języku angielskim, wspólny obiad w stołówce szkolnej oraz wyjście do portu na kajaki, rowerki wodne, rejs łodzią oraz wspólne grillowanie.  Zgodnie z zasadą - dla każdego coś miłego. Wtorek przebiegał pod hasłem sportu. Basen, rozgrywki sportowe na Orliku i wspólne grillowanie z rodzicami. Spotkanie zakończył mecz Polska-Niemcy, w którym zagrali uczniowie wraz z nauczycielami. Mimo że walka była zacięta a emocje wielkie, to drużyny zakończyły rozgrywki  ugodowym remisem. Środa to „Dzień Chłopaka”, święto którego nie ma w kalendarzu niemieckim. Na życzenie uczniów naszej szkoły nie zorganizowano żadnych wycieczek ani wyjść, ponieważ klasy przygotowywały niespodzianki dla swoich chłopców i chciały, aby nasi uczniowie, ale też i goście mogli w nich uczestniczyć. Hitem okazała się coroczna popołudniowa dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski w naszej szkole, na której integrowała się niemiecka grupa z wszystkimi uczniami naszej szkoły. Ostatnie dwa dni, czwartek i piątek, to dni wyjazdowe. W programie zaplanowany została wycieczka  do Krakowa z nocnym zwiedzaniem i noclegiem w  Kopalni Soli w Bochni. Atrakcyjności pobytowi dodały przejażdżki kolejką oraz wieczorna dyskoteka. I choć ciężko było wstać o szóstej rano, to możliwość korzystania w sali gimnastycznej i zjeżdżalni wynagrodziła poranne trudy. Po wyjeździe z kopalni i zakupieniu pamiątek udaliśmy się w drogę powrotną do Otmętu, na ostatni już wspólny obiad w szkole. Dla wielu nadeszła wówczas chwila refleksji, że to już ostatnie wspólne chwile w Otmęcie, a czas pożegnania nieubłaganie się zbliża. Takiego pożegnania w historii polsko-niemieckich wymian młodzieży w naszej szkole jeszcze nie było.

W piątek 2. października o godz. 18.30 tłumnie zgromadzili się nauczyciele, uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami, a nawet i rodzinami na otmęckim przystanku. Gdy nadjechał autokar - chusteczki poszły w ruch. Pożegnaniom, uściskom i łzom nie było końca. Pan kierowca i niemieccy nauczyciele, ponaglali do wsiadania, ale młodzież opieszale reagowała na nawoływania i z trudem uwalniała się z objęć polskich przyjaciół. Rodzice z rozżaleniem mówili „to tak szybko zleciało…, tydzień, to za mało…, powinny być dwa tygodnie…”. Będą razem dwa tygodnie, gdy my w maju pojedziemy na tydzień z rewizytą do Horhausen.

Dziś można powiedzieć, to był wspaniały tydzień. Wspaniały, ponieważ do organizacji włączyło się liczne grono naszych nauczycieli między innymi: p. dyr. M. Znamiec, p. dyr. A. Dembińska, p. A. Żołądek, p. M. Szymańczuk, p. A. Gerlach, p. V. Grzejszczak, p. B. Wlazło, p. A. Jankowiak, p. M. Karwecka, p. I. Adamkiewicz, p. M. Schneider-Ferenc, p. A. Grelowska, p. B. Glombik-Hajduk. Niewiele jednak moglibyśmy zrobić bez zaangażowania naszych cudownych rodziców i  uczniów, bez finansowego wsparcia Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży z Warszawy oraz Stowarzyszenia Portu Jachtowego Krapkowice.

Wszystkim zatem serdecznie dziękuję 
J. Proksz

1.jpeg 2.jpeg

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).