• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zlot Harcerski „BezBrzeg Możliwości” - relacja

W miniony weekend 18-20 września 2015r. zuchy i harcerze z Hufca Krapkowice- uczniowie Zespołu Szkól Sportowych nr 1 w Krapkowicach, uczestniczyli wraz z innymi harcerzami w IV Integracyjnym Chorągwianym Zlocie ZHP w Brzegu. ZLOT pod hasłem „BezBrzeg Możliwości” inspirował zuchy i harcerzy do przekraczania własnych granic i odkrywania wszystkiego, co nowe w trakcie wspólnej zabawy oraz harcerskiej przygody.

Zlot miał na celu integrację środowisk harcerskich, promowanie aktywnego spędzania czasu przez dzieci, rozwijanie kreatywności, zachęcanie do podejmowania wyzwań i promowanie pozytywnych wartości zawartych w prawie Zucha i Prawie Harcerskim. Zuszki z naszej szkoły, czyli 10 Gromada Zuchowa ”Wesołe Słoneczka”  pod opieką drużynowej Moniki Janecko oraz opiekunki pwd. Aliny Pogorzelskiej bawiły się na podobozie zuchowym w Grodzie Brzeg. Wraz z zuchami z Grodu Opole, Grodu Namysłów, Grodu Kędzierzyn oraz Grodu Brzeg zdobywały sprawność RYCERZA wytrwale wykonując zadania na trasie zuchowej. Zuchy poddane zostały różnym próbom, np. próbie wytrwałości, próbie dobrego serca, próbie magii, próbie natury oraz próbie milczenia. Na deptaku w czasie gry terenowej przed brzeskim zamkiem odważnie przeprowadziły sondę uliczną i zadały mieszkańcom Brzegu dwa pytania, dotyczące zachowań rycerskich, czyli: „Jakie cechy zdaniem Pani /Pana powinien mieć człowiek zachowujący się po rycersku? ”.  „Czy zna Pani/Pan kogoś ze swojego otoczenia, kto zachowuje się po rycersku na co dzień ?”. Najmłodsi wzięli udział w ciekawych zajęcia tanecznych w brzeskim Domu Kultury, które prowadziła najważniejsza zuchowa dama dworu, komendantka podobozu zuchowego dh. Magdalena. Taniec dam dworu i rycerzy odbył się przy zmiennie łagodnej i budzącej grozę muzyce. Próba odwagi i przełamania strachu miała miejsce w sobotni wieczór w ciemnym lesie, gdzie zuszki spotkały wielkiego pająka i musiały ominąć wielką, zatrutą pajęczą sieć. To tylko niektóre atrakcje zlotowych zmagań. Na koniec dnia w karczmie z wielkim jadłem w nadleśnictwie w Barucicach zuchy zostały pasowane na rycerzy i zdobyły sprawność RYCERZA . Zadowolone złożyły rycerską przysięgę i zakończyły dzień ucztą w rycerskiej karczmie.

Na trasie harcerskiej naszą szkołę i hufiec reprezentowali harcerze młodszego patrolu znanej nam 8 DH „Szarańczaki” ( drużynowy ćwik dh Marcel Ogiela ) oraz 6 Drużyna Harcerska „Iskry Słońca” z druhną drużynową Zosia Pogorzelską. Opiekunem Iskier jest dh pwd. Grzegorz Kucharczyk.  Na tej trasie harcerze mieli mnóstwo zadań do wykonania w formie przeróżnych ciekawych warsztatów. Były to min. warsztaty „Szkoła Magii i Czarodziejstwa’, „Glutomejking”, „Doświadczenia fizyczno-chemiczne”, „Muzykoterapia”,” Od sznurowania butów do podwieszanych hamaków, czyli majsterka i węzły”, „Trening Indiana Jonesa”, „ I like to MOVE it! czyli taniec - wygibaniec oraz kocie ruchy”
i wiele innych. Zabawa i integracja były przednieJ. Iskry szczególnie wpisały się w historię zlotu, gdyż na 13 rywalizujących patroli na podobozie harcerskim ISKIERKI zajęły 3 miejsce! Gratulacje dla bystrych harcerzy!

Na trasie starszoharcerskiej  pod hasłem „Róża wiatrów” z różnymi zadaniami zmagał się drugi, starszy patrol 8 Drużyny Harcerskiej „Szarańczaki”. Harcerze mieli równie ciekawe zadania dla starszych, min. wyznaczali azymuty w terenie, nadawali wiadomości alfabetem Morsea przy użyciu chorągiewek sygnalizacyjnych, rozwiązywali różne zagadki, rozpoznawali tytuły piosenek harcerskich na czas. Ciekawym dla uczestników elementem gry było zorganizowanie pokazu musztry harcerskiej w patrolach. Patrole rywalizowały o to, który pierwszy najlepiej ukończy grę. Dzień zlotowych zmagań zakończył koncert zespołu „Akurat”, który grał dla uczestników zlotu na miejskim stadionie. Ponadto harcerze świetnie się bawili i  integrowali z harcerzami z innych miast przy ognisku i harcerskiej piosence.

„BezBrzeg Możliwości” pokazał zuchom i harcerzom, ze ogranicza ich  tylko własna wyobraźnia, a znaczy to, że z pomocą kreatywności mogą razem osiągnąć wszystko, czego zapragną.

 

 

Opracowała dh pwd. Alina Pogorzelska
 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).