• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

KRAPKOWICE to MY! Budżet obywatelski

pieniądze.jpeg

Drodzy Krapkowiczanie!  Jeżeli uważacie że, w Waszym sąsiedztwie należałoby coś zmienić, poprawić lub stworzyć to właśnie dla Was jest KRAPKOWICKI BUDŻET OBYWATELSKI.

Budżet obywatelski, zwany partycypacyjnym, to proces decyzyjny, w ramach którego mieszkańcy współtworzą budżet gminy, decydując o przeznaczaniu określonej części środków publicznych na realizację wybranych do realizacji przez siebie samych zadań własnych Miasta. 

Budżet Obywatelski jest procesem skierowanym do wszystkich zamieszkałych w Krapkowicach mieszkańców, którzy ukończyli 16 lat i posiadają własny pomysł na wydanie pieniędzy lub chcą poprzeć inicjatywę sąsiadów z obszaru swojego zamieszkania. 

W ramach procesu uprawnieni mieszkańcy mają prawo zgłaszać projekty zadań publicznych, dotyczących obszaru ich zamieszkania, a następnie wybierać w trybie głosowania te zadania, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji.

Zgłoszenie propozycji zadania jest możliwe na specjalnym formularzu, do którego trzeba będzie dołączyć listę poparcia. Powinno ją podpisać co najmniej 15 mieszkańców miasta. Dodatkowo wnioskujący powinien, w miarę możliwości, oszacować koszt realizacji proponowanej inwestycji.
W Urzędzie Miasta i Gminy Krapkowice w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Inwestycji będzie można uzyskać niezbędne informacje dotyczące szacunkowego kosztu proponowanej przez siebie inwestycji. Wnioski będzie można składać w wyznaczonym do tego terminie. Po tym czasie nastąpi etap ich oceny. Co ważne, zgłaszane przez mieszkańców propozycje muszą dotyczyć gruntów i obiektów należących do Gminy Krapkowice.

Dodatkowo w trakcie trwania akcji informacyjnej w Urzędzie Miasta i Gminy Krapkowice zostanie uruchomiony specjalny punkt informacyjny, tam też będzie można pobrać wszystkie potrzebne dokumenty.

Wydzielenie z przyszłorocznego budżetu miasta specjalnej puli do dyspozycji mieszkańców to inicjatywa, która będzie realizowana w Krapkowicach po raz pierwszy. Dzięki temu Krapkowiczanie będą mogli zdecydować, na co wydać z miejskiej kasy cześć pieniędzy specjalnie do tego przeznaczonych w 2016 roku. Mieszkańcy Krapkowic będą mogli zdecydować, jakie inwestycje będą realizowane z Budżetu Obywatelskiego, wykonane zostaną np. nowe miejsca rekreacji i wypoczynku, inwestycje i remonty drogowe i inne.

Jeżeli jesteś mieszkańcem  Krapkowic, masz ukończone 16 lat i posiadasz własny pomysł na spożytkowanie pieniędzy lub chcesz poprzeć inicjatywę sąsiadów z obszaru Twojego zamieszkania to Budżet Obywatelski jest właśnie dla Ciebie!

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).