"Pożegnanie lata" w krapkowickiej marinie - relacja

W minioną niedzielę  20. 09.2015r.,  mimo jesiennego chłodu w krapkowickim porcie odbyło się Pożegnanie Lata. Tegoroczną edycję rozpoczęły regaty kajakowe w dwóch kategoriach: międzyszkolnej i otwartej. Zawody organizowane były przez Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Krapkowicach i Stowarzyszenie Port Jachtowy Krapkowice przy wsparciu Miasta  i Gminy Krapkowice i licznych sponsorów. W kategorii międzyszkolnej udział wzięli uczniowie szkół z powiatu krapkowickiego. Z Zespołu Szkół Sportowych nr  1 w Krapkowicach wystartowało 5 osad składających się z dwójki zawodników, z Zespołu Szkół Zawodowych z Krapkowic 2 osady i z Zespołu Szkół z Gogolina również 2 osady. Regaty zostały rozegrane na rzece Odrze u ujścia Osobłogi. Składały się z dwóch biegów na odcinku ok. 200m. Najlepszą okazała się dwukrotnie osada z Gogolina. W kategorii tej występowali uczniowie w różnym wieku począwszy od szkoły podstawowej do klas licealnych. Mimo dużej różnicy wieku dla startujących liczyła się przede wszystkim przygoda i  dobra zabawa.  

             Po regatach szkolnych nadszedł czas na regaty otwarte dla dorosłych, w których udział wzięło 5 osad. Najlepszą również okazała się ekipa z Gogolina. Dzięki ofiarności licznych sponsorów, każdy uczestnik otrzymał dyplom  i nagrodę rzeczową, a na końcu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. 

Zawodnicy mieli możliwość podniesienia swoich umiejętności na treningach, które odbywały się przez cały tydzień poprzedzający regaty. W godzinach od 17 do 19 mięli do swojej dyspozycji  bezpłatny sprzęt i nadzór instruktorski.

Wieczorem sympatycy  poezji oraz teatru również mogli liczyć na niezapomniane wrażenia. Zamiast tradycyjnej sceny, pływająca tratwa, zamiast ustawianej i naszpikowanej multimediami  scenografii, woda i łodzie. To był niezapomniany wieczór ze sztuką. W krapkowickim porcie, w ramach pożegnania lata, aktorzy Teatru Ekostudio z Opola wystawili sztukę „Na pełnym morzu” według Sławomira Mrożka., która poprzedził występ poetów kongresu Polaków w Czechach. Ta jednoaktówka dla krapkowickiej mariny była premierowym spektaklem.

Bohaterami wystawionego dramatu są trzej rozbitkowie dryfujący na tratwie. Mężczyznom wyczerpały się zapasy żywności. Umierając z głodu, postanawiają, że jeden z nich poświęci się i zostanie posiłkiem dla pozostałych. By wyłonić ofiarę proponują losowanie, później postanawiają przeprowadzić wybory. Gdy te okazują się nieważne, dwóch rozbitków próbuje wywrzeć presję na trzecim, by ten stał się ich posiłkiem. Pełna dowcipu i zabawnych dialogów sztuka, odsłania mechanizmy manipulowania ludźmi. 

Publiczność długimi brawami podziękowała za mistrzowską grę Michała Świtały, Łukasza Schmidta i Przemysława Czernika. Na scenie pojawił się także reżyser spektaklu, Andrzej Czernik. Aktor, odgrywając rolę zażył nawet kąpieli w basenie portowym.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.