• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dożynki Miejsko-Gminne 2015 - relacja

13 września br. w Kórnicy odbyły się Dożynki Miejsko-Gminne. Coroczne święto plonów przyciąga dziesiątki mieszkańców z całej gminy, którzy chcą wspólnie uczcić i podziękować za zebrane plony. Tak było i tym razem, a ciepła i słoneczna pogoda tym bardziej zachęcały do uczestnictwaw uroczystościach i imprezach towarzyszących.   

Dożynki tradycyjnie rozpoczęto Mszą Św. w kościele parafialnym, w której uczestniczyli zarówno mieszkańcy Kórnicy, zaproszeni goście jak również przedstawiciele władz samorządowych.

Na zaproszenie Burmistrza Krapkowic - Andrzeja Kasiury oraz prezydium Rady Miejskiej w Dożynkach po raz pierwszy uczestniczyła delegacja z partnerskiego miasta Rohatyn na Ukrainie ze starostą Volodymyrem Shtogrynem na czele. Goście zza wschodniej granicy przyjechali do Krapkowic, aby podglądać dobre praktyki zarówno w dziedzinie rolnictwa, jak również organizacji ratownictwa przeciwpożarowego oraz samorządności. Podczas 3 dniowego pobytu uczestniczyli w X Sesji Rady Miejskiej, mieli okazję zapoznać się z organizacją i funkcjonowaniem krapkowickich jednostek OSP oraz Komendy PSP, a także podejrzeć pracę rolników w sołectwach. Delegacja ponadto zwiedziła Kamień Śląski wraz z centrum rehabilitacyjnym Sebastianeum.

O 13:30 przez Kórnicę przejechał barwny korowód dożynkowy, w którym uczestniczyły platformy z koronami żniwnymi oraz scenkami rodzajowymi ze wszystkich sołectw. Następnie pod namiotem obok szkoły w Kórnicy odbyły się uroczystości oficjalne oraz część kulturalna. Swoje występy artystyczne zaprezentowały krapkowickie mażoretki KDK, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Kórnicy, chór Mniejszości Niemieckiej w Kórnicy, dzieci i młodzież ze Studia Piosenki KDK oraz Klubu Wokalisty KDK. Gwiazdą wieczoru był zespół B.A.R. znany z TV Silesia. Uroczystości dożynkowe zakończyła zabawa taneczna z zespołem LOTUS.

O godzinie 17:00 przedstawiciele poszczególnych sołectw uczestniczących w konkursie koron żniwnych otrzymali nagrody Burmistrza Krapkowic. Z uwagi na przepiękne wykonanie wszystkich koron - każde z sołectw otrzymało nagrodę w wysokości 1000zł, natomiast sołectwo Żywocice za zwycięstwo w wojewódzkim konkursie koron otrzymało dodatkową nagrodę Burmistrza w wys. 800zł.

Podczas części oficjalnej dożynek Burmistrz nagrodził również Panią Beatę Bomba oraz Zbigniewa Majewskiego za promowanie Gminy Krapkowice poprzez uczestnictwo w ogólnokrajowym projekcie haftowania obrazu Jana Matejki - „Bitwa pod Wiedniem”. Pan Zbigniew i pani Beata są także jako jedyni z powiatu krapkowickiego - laureatami tegorocznego konkursu „Człowiek Roku” organizowanego przez Nową Trybunę Opolską.

W imieniu organizatorów – Burmistrza Krapkowic Andrzeja Kasiury oraz Rady Sołeckiej w Kórnicy składamy serdeczne podziękowania uczestnikom tegorocznych dożynek oraz osobom i podmiotom zaangażowanych w ich organizację.

 

 

Wizyta delegacji z Ukrainy w PSP w Krapkowicach
 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).