W Krapkowicach spłonęła kamienica

Wtorkowy wieczór 21 lipca br. okazał się tragiczny dla mieszkańców  komunalnej kamienicy nr 47 przy ul. Opolskiej. Około godziny 21:00 budynek stanął w płomieniach. Poszkodowanych zostało 17 osób. Pożar gasiło w sumie 7 zastępów straży pożarnej – zawodowej oraz OSP Kórnica i OSP Rogów Opolski. Pogorzelcom została natychmiast udzielona pomoc medyczna, zabezpieczono również jedzenie i picie. Tym, którzy nie znaleźli schronienia u rodziny lub znajomych, zapewniono tymczasowy nocleg w hotelu przy Hali Widowiskowo Sportowej w Otmęcie.

 Akcja ratownicza trwała do późnych godzin nocnych.  Obecnie trwają oględziny spalonego budynku, sprzątanie i liczenie strat. Nie wiadomo również, czy budynek będzie nadawał się do odbudowy.

Nad akcją pomocy pogorzelcom od początku czuwa Burmistrz Krapkowic – Andrzej Kasiura, który dzisiaj z samego rana zwołał spotkanie w sprawie dalszej pomocy poszkodowanym, był również na oględzinach pogorzeliska. W spotkaniu uczestniczyli: Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej – Marlena Kornaś, prezes ZGKiM Sp. z o.o. – Józef  Piosek oraz zastępca burmistrza Romuald Haraf.

Uzgodniono, że wszyscy pogorzelcy otrzymają pomoc materialną i finansową oraz psychologiczną. Pomoc koordynowana będzie przez krapkowicki OPS. Każdej z rodzin przydzielono opiekuna – pracownika socjalnego, który na bieżąco będzie monitorował potrzeby poszkodowanych w pożarze.

Kilka godzin później Burmistrz spotkał się również z nowym księdzem proboszczem parafii pw. Św. Mikołaja – Ks. Krzysztofem Pustelak, który także zadeklarował swoją pomoc dla pogorzelców.

Nikt z poszkodowanych nie zostanie także bez dachu nad głową, w miarę możliwości wszyscy otrzymają lokale zastępcze.

1.jpeg2.jpeg3.jpeg


Apel o pomoc

dla rodzin które straciły mieszkania w pożarze na
ul. Opolskiej w dniu 21.07.2015r.

Zwracamy się z prośbą o pomoc dla 17 osób w tym (7 dzieci - jedno pełnoletnie), którym spłonęły mieszkania w pożarze w dniu 21.07.2015r. Pożar zniszczył mieszkania
3 rodzinom i 4 osobom samotnym:

  • jedna rodzina 5 osobowa (3 dzieci w wieku: 11 letni chłopiec oraz 14 i 16 letnie dziewczynki)
  • jedna rodzina 6 osobowa (3 osoby dorosłe oraz dzieci w wieku: 9 letni chłopiec oraz 6 i 16 letnie dziewczynki)
  • jedna rodzina 2 osobowa (osoby dorosłe)
  • cztery osoby dorosłe (mężczyźni).

Na chwilę obecną głównie potrzebna jest odzież i pomoc finansowa,
natomiast w późniejszym okresie będziemy informować na bieżąco o aktualnych potrzebach tych rodzin (meble, sprzęt gospodarstwa domowego, podręczniki szkolne, itp.).

Wszystkich, którzy pragną pomóc poszkodowanym w pożarze informujemy, iż można pomoc rzeczową dostarczać do Ośrodka Pomocy Społecznej w Krapkowicach przy ul. Damrota 2 (w godzinach urzędowania od 7.15-15.00)

Natomiast pomoc finansową można wpłacać na konto:

BS Krapkowice 77 8884 0004 2001 0000 7227 0001 z dopiskiem:
„pomoc pogorzelcom”

Informacja do rachunku bankowego dla osób dokonujących wpłat z zagranicy:
SWIFT-BIC Code: POLUPLPR Bank BPS S.A. Warszawa Bank Spółdzielczy
w Krapkowicach IBAN: PL 93 8884 0004 2001 0000 7777 0001
z dopiskiem: „pomoc pogorzelcom”

Za otrzymaną pomoc finansową zostaną zakupione niezbędne sprzęty gospodarstwa domowego zgodnie z potrzebami tych rodzin. Za okazaną pomoc i wsparcie poszkodowanym rodzinom z góry dziękujemy!

                                                                                 

Kierownik OPS Krapkowice

Marlena Kornaś