• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Dziś na scenie kolorowo i ludowo” – uroczyste obchody Dni Krapkowic

„Dziś na scenie kolorowo i ludowo”  – uroczyste obchody Dni Krapkowic 

Wspaniałym występem uczniów i przedszkolaków z placówek oświatowych gminy Krapkowice rozpoczęły się tegoroczne obchody Dni Krapkowic.  W dniu 26 czerwca 2015 roku młodzi artyści w przepięknych strojach zaprezentowali tańce i pieśni ludowe. Na scenę jako pierwszy wkroczył kolorowy korowód dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 6 w Krapkowicach. Grupa „Misie” zaprezentowała  taniec i piosenkę „Grozik” i „Nie chcę cię znać”. Pani Joanna Zelent – wicedyrektor Przedszkola ułożyła z tej okazji krótki wiersz:

Mamy ,,Wiosnę na ludowo”

Dziś na scenie kolorowo

Grupa Misie występuje

Zaraz wszystkich uraduje

Już robimy duże koło

Zatańczymy tu wesoło

Cztery lat swoje mamy

Dziś dla wszystkich występ damy

Za co brawa też  żądamy

Bo my Misie całkiem małe

Lecz do tańca doskonałe.

Dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 8 w Krapkowicach z grupy "Sówek" i "Tygrysków" zaprezentowały licznie zgromadzonej publiczności  dwa tańce ludowe „Trojak” i „Kujawiak”. Grupa „Słoneczka” z Przedszkola z Przedszkola Publicznego w Żywocicach, która  jeden przepis ma „Dobry humor mieć co dnia” przedstawiła taniec „Szot” i piosenkę „Hej, na Krakowskim Rynku”. Inscenizację pt. „Biesiada Polska” przedstawiła najstarsza grupa integracyjna „Stokrotki” z Przedszkola Publicznego Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Krapkowicach. Wielki aplauz publiczności wzbudził Lajkonik, który wbiegł scenę, a za nim przepięknie ubrani w krakowskie  stroje uczniowie z klasy II a z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Krapkowicach. Uczniowie zaśpiewali piosenki ludowe z rejonu krakowskiego  „Lajkoniku, prowadź nas”, „Mariackie hejnały, „Płynie Wisła płynie”. Zespół „Szwarne Gizdy” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Górnej wykonał taniec i piosenkę  „Kłania się marzanna” i  „Ty pójdziesz górą”. Uczniowie klasy I  z zespołu Super 22”  Publicznej Szkoły Podstawowej w Rogowie Opolskim zaśpiewali piosenkę „W moim ogródecku”.  Ludowy pokaz zakończył występ zespołu dziecięcego  z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Żużela, uczniowie zaprezentowali piosenką  „Po lekuśku” i „Dzieweczko ze Śląska”.

Prezentacja twórczości ludowej możliwa była, dzięki pomysłowi  Zarządu Krapkowickiego Stowarzyszenia Oświatowego, który  zaprosił przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w Festiwalu Dziecięcym „Wiosna na ludowo”.  Festiwal odbył się 11 czerwca 2015r.   w Krapkowickim Domu Kultury, który w tym dniu  wypełnił dziecięcy gwar, dźwięki muzyki i odgłosy tańca. Andrzej Kasiura - Burmistrz Krapkowic wręczył na ręce Gabrieli Korzeniewskiej  - Przewodniczącej Krapkowickiego Stowarzyszenia Oświatowego w Krapkowicach podziękowanie za inicjatywę i profesjonalne zorganizowanie festiwalu. Festiwal przyczynił się do popularyzacji wśród młodego pokolenia
pieśni i tańców ludowych, które  stanowią ważny element dziedzictwa narodowego.

Publiczność mogła w tym dniu oklaskiwać występy młodych artystów z Przedszkola Publicznego Nr 1 w Krapkowicach, które  obchodzi w tym roku 80-lecie istnienia. Przedszkolaki z wdziękiem zaśpiewały piosenkę  „Dla mamy i taty", zagrały  na instrumentach walca Straussa „Nad pięknym, modrym Dunajem", zatańczyły do piosenki Majki  Jeżowskiej "Zielona polana" i wesołym marszem zakończyły swój występ. Z okazji Jubileuszu 80 -lecia istnienia Przedszkola Publiczne Nr 1 w Krapkowicach Burmistrz Krapkowic wręczył pani Dyrektor Danucie Glince list gratulacyjny oraz nagrodę.

W nagrodę za piękne występy dzieci otrzymały z rąk Burmistrza  słodycze oraz karnety do wesołego miasteczka. Występy zakończono wspólnym kolorowym zdjęciem wszystkich młodych uzdolnionych artystów uczestniczących w obchodach Dni Krapkowic.

 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).