Forum Odrzańskie – Chałupki 20 maj 2015r.

Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Kraju Morawskośląskiego oraz Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej wspólnie zorganizowali w Chałupkach „Forum Odrzańskie”. Głównym celem konferencji był skuteczny lobbing  dążący do wydłużenia odcinka żeglownego Odry w jej górnym biegu od Koźla przez Racibórz do granic z Republiką Czeską i dalej do Ostrawy i Multimodalnego Centrum Logistycznego Mošnov. Realizacja tego przedsięwzięcia przyczyniłaby się do rozwoju regionów położonych wzdłuż biegu rzeki w ramach Euroregionu Silesia. Szacowany koszt inwestycji to 800 mln Euro, ale teoretycznie o 85% tej kwoty można byłoby się ubiegać z Funduszu Europejskiego CEV.

Celem głównym projektu „Forum Odrzańskie” jest zainicjowanie i stworzenie platformy do debaty z udziałem wszystkich zainteresowanych aktywizacją stosunków polsko-czeskich w dziedzinie współpracy gospodarczej zarówno na poziomie centralnym: międzyrządowym, międzyresortowym jak i lokalnym, samorządowym. Oczywiście główny nacisk projekt kładzie na koordynację stanowisk przedstawicieli podmiotów gospodarczych i władz samorządowych na rzecz przedłużenia żeglownego odcinka Odry, aż do Kraju Morawskośląskiego oraz na zwiększenie świadomości o potencjale i korzyściach, wynikających z tego zamierzenia.  

Rada Kapitanów w ramach swoich założeń statutowych, dotyczących poprawy i rozwoju dróg wodnych oraz żeglugi śródlądowej podejmuje działania na rzecz przedłużenia żeglownego odcinka Odrzańskiej Drogi Wodnej, która łączy Zespół Portów Szczecin-Świnoujście z uprzemysłowionym regionem Polskiego i Czeskiego Śląska. Obecnie żegluga towarowa na rzece Odrze możliwa jest od Portu Koźle. Na Forum Odrzańskim Gminę Krapkowice reprezentował Burmistrz Andrzej Kasiura.

20150520_101458.jpeg20150520_120506.jpeg