• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pożegnanie Śp. Ks. Edgara Locha

Z wielkim żalem i smutkiem 21 maja 2015 r. w ostatnią drogę odprowadziliśmy śp. Ks. Edgara Locha wieloletniego proboszcza parafii pw. Św. Mikołaja. W uroczystościach pogrzebowych udział wzięły setki osób: parafianie, duchowieństwo, delegacje, poczty sztandarowe. Mszę pogrzebową odprawił biskup Diecezjalny – Andrzej Czaja. Ksiądz proboszcz odszedł do wieczności po wielotygodniowych zmaganiach z chorobą nowotworową.

 

 

Burmistrz Krapkowic składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację logistyczną i porządkową  uroczystości pogrzebowych, które przebiegły bez najmniejszych problemów.


1.jpeg

Biografia:

Śp. ks. Edgar Loch urodził się 8 lipca 1942 r. w Nowej Wsi Królewskiej pod Opolem
w rodzinie Franciszka i Bronisławy z d. Bias. Jego ojciec był urzędnikiem państwowym i zginął wskutek działań wojennych w 1945 r. Wychowaniem trojga dzieci, z których śp. Edgar był najmłodszym, zajęła się samotnie matka. Starszy brat Feliks podjął studia teologiczne u ojców franciszkanów w Karłowicach, ale zmarł w 1952 r. w wieku 18 lat na chorobę nowotworową. Drogę powołania zakonnego obrała również siostra Edyta, która wstąpiła w 1952 r. do zgromadzenia sióstr franciszkanek w Ołdrzychowicach. Śp. Edgar po ukończeniu I LO w Opolu i złożeniu egzaminu dojrzałości w 1962 r. podjął studia w opolskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej na kierunku historycznym. Po ukończeniu trzeciego roku studiów wstąpił w 1965 r. do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie.

Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1971 r. w prokatedrze pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu z rąk biskupa Franciszka Jopa. Po święceniach został najpierw wikariuszem w parafii pw. św. Dominika w Nysie (1971-1974), a następnie w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bytomiu (1974-1978) i parafii pw. Chrystusa Króla w Gliwicach (1978-1980). Na początku 1980 r. został mianowany wikariuszem ekonomem parafii pw.  św. Elżbiety Węgierskiej w Kluczu, a po wymaganym zatwierdzeniu przez władze państwowe został, dwa miesiące później, proboszczem tej parafii.

Po czterech latach, 19 stycznia 1984 r., został zamianowany najpierw administratorem, a po roku, 25 lutego 1985 r., proboszczem parafii pw.  św. Mikołaja w Krapkowicach, w której był duszpasterzem przez ponad 31 lat.

W latach 1984-1988 był ponadto duszpasterzem rolników dla rejonu gliwickiego, a w latach 2007-2011 pełnił funkcję wicedziekana dekanatu Krapkowice.

W uznaniu dla jego zaangażowania duszpasterskiego biskup opolski odznaczył go w 2004 r. tytułem dziekana honorowego. W ostatnich miesiącach w sposób bardzo świadomy i dojrzały zmagał się ze śmiertelną chorobą nowotworową.

Odszedł do Pana 15 maja 2015 r. [1]

 

 

[1]  Gość Niedzielny www.opole.gosc.pl , publikacja z dnia: 18-05-2015

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).