• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

UWAGA! ZMIANY W OKRĘGACH WYBORCZYCH. SPRAWDŹ, GDZIE TERAZ MOŻESZ ODDAĆ GŁOS

16 listopada bieżącego roku wybierzemy radnych gmin, powiatów, sejmików województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Po raz pierwszy w całej Polsce wybory do rad gmin - oprócz miast na prawach powiatu - odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. W gminie Krapkowice będzie ich 21.

Jednomandatowe okręgi wyborcze do rad gmin

Samorząd Gminy Krapkowice dokonał podziału gminy na 21 jednomandatowych okręgów wyborczych. Radni będą wybierani w okręgach jednomandatowych. To największa zmiana w ordynacji wyborczej, jaką Kodeks wyborczy wprowadza w tegorocznych wyborach samorządowych. W związku z tym, w każdym okręgu będziemy wybierali jednego radnego. Okręgów będzie tyle, ile jest mandatów wybieranych do danej rady gminy. W przypadku Gminy Krapkowic będzie ich 21. Wyborcy będą oddawali głos na jednego kandydata tylko w tym okręgu wyborczym, w którym głosują. Oznacza to, że mandat uzyska osoba, która otrzyma największą liczbę głosów w danym okręgu spośród wszystkich kandydatów. Wybory będą odbywały się na zasadzie większości względnej.

Konsekwencją nowego podziału na okręgi wyborcze jest zupełnie nowy przebieg obwodów wyborczych oraz zmiany w siedzibach obwodowych komisji wyborczych. Na terenie naszej gminy utworzone zostały 23 stałe obwody głosowania.

Z tego powodu w wielu przypadkach mieszkańcy będą głosować w innych niż dotychczas siedzibach komisji. Informacje o nowym podziale znajdują się w wywieszanych obwieszczeniach na terenie Gminy Krapkowice, oraz na stronie Krapkowic i w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „Samorząd-Wybory Samorządowe 2014”.

Na stronie www.krapkowice.pl uruchomiona została specjalna wyszukiwarka siedzib obwodowych komisji wyborczych, dzięki której łatwiej będzie znaleźć komisję zgodną z miejscem zamieszkania.

Jakie zasady wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast?

Tu zwycięży kandydat, który otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli żaden
z kandydatów nie przekroczy wymaganego progu, dwa tygodnie później odbywa się kolejne głosowanie, w którym bierze udział dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem.

Wybory rad powiatów, sejmików wojewódzkich i rad w miastach na prawach powiatu

W tym przypadku wybory odbędą się w systemie proporcjonalnym (na starych zasadach). Oznacza to, że mandaty będą dzielone pomiędzy listy kandydatów, proporcjonalnie do liczby ważnych głosów oddanych na listy.

 

Urzędnik Wyborczy w Gminie Krapkowice

Do pobrania >> PDFobwieszczenie 2014.pdf

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).