Niecodzienna lekcja z weterynarzem w ZSS nr 1

W Publicznej Sportowej Szkole Podstawowej nr 5 im J. Korczaka w Krapkowicach z inicjatywy klasy 2a  odbyła się ciekawa lekcja. 31 października drugoklasiści zaprosili na zajęcia lekarza weterynarii dr Andrzeja Skórę, aby przeprowadzić wywiad i dowiedzieć się, jakie cechy powinien mieć ten, kto chce w przyszłości zostać weterynarzem, oraz jak mądrze opiekować się naszymi domowymi zwierzętami. 

Spotkanie przebiegało pod hasłem „Kochamy zwierzęta i  jesteśmy odpowiedzialni!” Przed lekcją uczniowie przygotowali mnóstwo pytań, ale na lekcji byli tak ciekawi świata zwierząt, że pytaniom nie było końca. Dzieci zapytały doktora min. jak opiekować się na co dzień naszymi domowymi zwierzakami? Jakie cechy powinien posiadać weterynarz, aby móc leczyć chore zwierzęta? Czy zawód weterynarza jest trudny i co to znaczy, że zawód ten jest odpowiedzialny? Dzieci poznały budowę szkieletu psa na przykładzie zademonstrowanej nam pomocy naukowej jakim był model szkieletu psa oraz drogę pokarmu zjedzonego przez psa. Pan doktor wytłumaczył nam jak niebezpieczna może być dla szczeniaka zabawa np. z pluszową zabawką. Ponadto drugoklasiści dowiedzieli się co należy zrobić , gdy zginie nam pies lub kot. Jak odnaleźć zagubione zwierzę? Razem z doktorem Skórą odwiedził nas mały, wyleczony kotek, dzięki któremu  nauczyliśmy się jak odczytać numer chipu wszczepionego zwierzakowi, aby móc odnaleźć jego właściciela.

Czas „biegł” szybko i lekcja dobiegła końca. Niechętnie rozstaliśmy się z kotkiem i jego doktorem. Pożegnaliśmy naszego gościa kolorowymi laurkami i życzyliśmy powodzenia w jego trudnej pracy oraz sukcesów w leczeniu naszych milusińskich. My zaś, bogaci w wiedzę na temat opieki nad zwierzętami narysowaliśmy ich portrety i obiecaliśmy sobie, że będziemy mądrze i odpowiedzialnie kochać nasze zwierzęta.

 

                                    Wychowawczyni
                                    Alina Pogorzelska