• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

120 lat istnienia firmy Bata

Uroczysta konferencja z okazji 120 rocznicy firmy Bata odbyła się 30-10-2014 w Pradze w siedzibie Narodowego Banku Czeskiego. Na zaproszenie organizatora – Fundacji Thomasa Baty w konferencji udział wziął Burmistrz Krapkowic – Andrzej Kasiura jako jeden z przedstawicieli miast, w których niegdyś Thomas Bata realizował swoją działalność przemysłową.
 Krapkowice, a precyzując dzielnica Otmęt zawdzięczają Thomasowi Bacie szczególnie swój rozwój, który wybudował zakłady obuwnicze wraz z infrastrukturą wokół, m.in. tzw. „stare osiedle” wzdłuż ul. Ks. Duszy i ulic przyległych. W konferencji wzięło udział kilkaset gości z całego świata. Konferencja miała charakter wywiadu. Prelegenci ze świata biznesu, nauki, samorządów związanych z zakładami Bata, a także potomkowie rodziny Bata opowiadali o tym jaki wpływ na ich obecną pracę i życie ma to, co zapoczątkował słynny przedsiębiorca. Każdy z trzech bloków tematycznych konferencji podsumowywały pytania i odpowiedzi oraz wspólna dyskusja prelegentów z publicznością. Trzeba podkreślić, że Thomas Bata wyznawał wiele ciekawych zasad, które stanowią dla wielu swoisty wzorzec do naśladowania. Jedną z nich , którą poruszono na konferencji było motto: „dostatek dla wszystkich” tzn. że Bata dążył do tego, aby jego pracownikom żyło się dobrze i dostatnio. Dlatego też starał się, aby wraz z budową zakładów wybudować infrastrukturę, która wspomagała życie pracowników i tego przykład mamy również w Otmęcie. Wyznawana przez niego filozofia życia i podejście do biznesu w tamtych czasach zapewniały mieszkańcom np.  miasta Zlin w Czechach dobrobyt i rozwój. Obecnie w mieście Zlin funkcjonuje również niedawno utworzony Uniwersytet Thomasa Baty, który w edukacji studentów opiera się na zasadach wyznawanych przez Batę.

 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).