• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Odzierają Odrę z Mitów

„Odzieramy Odrę z mitów“ pod taką nazwą Stowarzyszenie Rada Kapitanów zorganizowała nietypowy rejs udowadniający, że Odra może służyć nie tylko do transportu węgla czy innych materiałów sypkich, lecz wszystkiego , a w szczególności tak popularnych kontenerów, które od wielu lat sprawdzają się  w  morskim transporcie międzynarodowym.

Projekt pn. „Nasza Odra!” w ramach, którego odbywa się rejs, to również wyprawa badawcza, w czasie której specjalne urządzenia badają głębokość rzeki, skoki wysokości wody i inne parametry nawigacyjne. Ponadto mierzone są wysokości wszystkich mostów od Szczecina aż do Kędzierzyna-Koźla oraz sprawdzane ich oznakowanie. Dotychczas twierdzono bowiem, że rzeka Odra nie nadaje się do żeglugi poza odcinkiem uregulowanym, tymczasem okazuje się, że to mit. W projekt zaangażowane są także kraje ościenne - Czechy i Niemcy, którym bardzo zależy na tym, aby rzeka stała się międzynarodowym, transportowym szlakiem wodnym. Ponadto przedsięwzięcie to wspiera wiele nadodrzańskich samorządów z całego kraju. Przywrócenie transportu na rzece Odrze może bowiem skutkować poprawą gospodarki regionalnej. Liderem wśród takich samorządów z pewnością jest miasto Kędzierzyn-Koźle, które dysponuje największą bazą portową nad Odrą.

Również Burmistrz Krapkowic - Andrzej Kasiura czynnie włączony jest we wspieranie tej idei. W dniu 1 października br. , kiedy transport przycumował na noc w Krapkowicach, uczestniczył we wcześniej zorganizowanej konferencji prasowej na pokładzie barki w Opolu z udziałem m.in. Prezydenta Miasta Opola -  Ryszarda Zembaczyńskiego, Wicemarszałka Województwa - Tomasza Kostusia oraz organizatorów przedsięwzięcia. Przywrócenie Żeglugi transportowej na Odrze pozytywnie wpłynęłoby również na rozwój gospodarczy w Krapkowicach, dając w przyszłości być może szansę budowy portu towarowego.      

Następnego dnia z Krapkowic transport wraz z jego uczestnikami wyruszył w ostatni rejs do Kędzierzyna-Koźla, gdzie zorganizowano uroczyste zakończenie wyprawy oraz jej podsumowanie.

 

 

Więcej na stronie >> http://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=1952

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).