DZIAŁANIA GMINY KRAPKOWICE W SPRAWIE NIELEGALNEGO SKŁADOWANIA ODPADÓW PRZY UL. OPOLSKIEJ

DZIAŁANIA GMINY KRAPKOWICE W SPRAWIE NIELEGALNEGO SKŁADOWANIA ODPADÓW PRZY UL. OPOLSKIEJ

 

Pomimo braku umocowań prawnych do podjęcia działań w sprawie gromadzenia odpadów w Krapkowicach przy ul. Opolskiej 100J, w trosce o zdrowie mieszkańców pobliskich budynków mieszkalnych oraz o ochronę środowiska gmina podjęła szereg działań mających na celu wyjaśnienie tego niebezpiecznego procederu:

  • 21 marca wystąpiono do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu (WIOŚ) z prośbą o niezwłoczne podjęcie czynności kontrolnych. Celem było ustalenie rodzaju odpadów znajdujących się na terenie nieruchomości i sposobu ich składowania.  
  • 26 marca gmina wystąpiła do Starosty Krapkowickiego o podanie podstawy prawnej znoszącej obowiązek kontrolowania składowania odpadów w oparciu o wydaną przez niego decyzję w lipcu 2017 roku, skoro do tej pory nie została wydana decyzja na zbieranie odpadów przez Marszałka Województwa Opolskiego. W związku z tym, że w październiku  2017 roku Starosta Krapkowicki wyraził dodatkowo zgodę na zbieranie odpadów palnych magistrat poprosił także o informację, w jaki sposób powinny być one magazynowane. Ponadto zadano pytanie Staroście Krapkowickiemu, czy przeprowadził jakąkolwiek kontrolę podmiotu i poproszono o przesłanie protokołu z kontroli. Do dziś odpowiedzi nie otrzymano.
  • 28 marca na telefoniczną prośbę pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, by skrócić czas weryfikacji i podjęcia działań przez Marszałka Województwa Opolskiego, wskazano dokładną lokalizację miejsca gromadzenia odpadów.
  • 4 kwietnia Burmistrz Krapkowic spotkał się z mieszkańcami ul. Fabrycznej, w celu ich wysłuchania oraz przedstawienia faktów związanych z prowadzeniem działalności polegającej na zbieraniu odpadów na tym terenie.
  • 5 kwietnia gmina wystąpiła do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krapkowicach z zapytaniem, czy podmiot zbierający odpady uzyskał uzgodnienie operatu przeciwpożarowego. Jednocześnie poproszono o stały nadzór terenu, na którym składowane są odpady z uwagi na fakt, że przez ostatnie dwa tygodnie na nieruchomość zwożone są ogromne ilości odpadów, które charakteryzują się dużą kalorycznością i stosowane są do produkcji paliw alternatywnych. W odpowiedzi Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że 8 kwietnia zastępy JRG Krapkowice przeprowadziły wizję lokalną miejsca magazynowania odpadów. Sprawdzono warunki dojazdu pożarowego oraz pobrano wodę z przeciwpożarowych hydrantów zewnętrznych. Ponadto poinformował, że w grudniu 2022 roku podmiot przedłożył operat przeciwpożarowy uzgodniony z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Operat spełniał warunki ochrony przeciwpożarowej i został pozytywnie zaopiniowany.
  • 11 kwietnia w związku z trwającym procederem zwożenia odpadów, których sposób magazynowania jest niezgodny z decyzją Starosty Krapkowickiego z lipca 2017 roku na zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne oraz zmianą decyzji z października 2017 roku wystąpiono do Marszałka Województwa Opolskiego o podjęcie pilnych działań mających na celu cofnięcie wydanej decyzji ze skutkiem natychmiastowym.
  • 11 kwietnia pracownik urzędu uczestniczył na prośbę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krapkowicach w wizji lokalnej miejsca gromadzenia odpadów.
  • 23.05.2024 o godz. 7:30 odbyło się spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim poświęcone sprawie odpadów znajdujących się na ul. Opolskiej w Krapkowicach.

  • 23.05.2024 do urzędu wpłynęło pismo z WIOŚ informujące, że z przeprowadzonych badań morfologicznych odpadów wynika, iż są to zmieszane odpady komunalne o kodzie 20 03 01, a zatem odpady, które nie są ujęte w decyzji Starosty Krapkowickiego na zbieranie odpadów.

  • 31.05.2024 otrzymano pismo z WIOŚ wnoszące o podjęcie działań w trybie art. 26a ustawy o odpadach. W piśmie tym wskazano, iż z uwagi na uciążliwość wynikającą ze sposobu magazynowania komunalnych odpadów zmieszanych w bliskiej odległości od obiektów użyteczności publicznej i zabudowy mieszkaniowej konieczne jest niezwłoczne usunięcie odpadów.

  • 06.06.2024 wystąpiono do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) z zapytaniem, czy prowadzi jakiekolwiek postępowanie związane z niezgodnym z decyzją Starosty Krapkowickiego składowaniem/magazynowaniem odpadów na ul. Opolskiej w Krapkowicach.

  • 07.06.2024 wystąpiono do WIOŚ z prośbą o wyjaśnienie kilku kwestii zawartych w piśmie z dnia 31.05.2024r., a także poprosił o przesłanie protokołu z kontroli podmiotu zbierającego odpady zakończonej 31 maja br.

  • 07.06.2024 wystąpiono do Marszałka Województwa Opolskiego z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pismo z 11 kwietnia br., w którym poinformowano o niezgodnym z prawem składowaniu odpadów i domagano się cofnięcia zezwolenia, a także z zapytano na jakim etapie jest procedowanie wniosku o zmianę zezwolenia na zbieranie odpadów i wskazania orientacyjnego terminu załatwienia sprawy.

  • 10.06.2024 – otrzymano odpowiedź z RDOŚ, z której wynika że na wniosek właściciela gruntu prowadzone jest postępowanie w sprawie nałożenie na podmiot korzystający ze środowiska obowiązku przeprowadzenia działań zapobiegawczych lub naprawczych w związku ze składowaniem odpadów na działce 903 w Krapkowicach. Jednocześnie poinformowano, że podmiot odpowiedzialny za spowodowanie bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku  został wezwany do złożenia wyjaśnień w tej sprawie. 

  • 12.06.2024 otrzymano odpowiedź z WIOŚ oraz protokół z kontroli. Z pisma wynika, ze WIOŚ skierował zawiadomienie o możliwości przestępstwa z art. 183 paragraf 1 Kodeksu Karnego polegające na składowaniu, usuwaniu, przetwarzaniu, zbieraniu, unieszkodliwianiu i transportowaniu odpadów lub substancji (…) w takich warunkach i w taki sposób, ze może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi oraz art. 271 paragraf 1 polegającego na poświadczeniu nieprawdy w dokumentach dot. gospodarowania odpadami. Postępowanie to jest nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Strzelcach Opolskich.

  • 14.06.2024 wystąpiono z zapytaniem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu o ewentualną możliwość uzyskania wsparcia finansowego, celem usunięcia odpadów w trybie przewidzianym w art. 26a ust. 1 pkt 3 ustawy o odpadach. Z odpowiedzi wynika, że jedyna formą wsparcia może być preferencyjna pożyczka inwestycyjna (2,5% w stosunku rocznym) w wysokości 95% kosztów kwalifikowanych, z możliwością umorzenia do 20% udzielonej pożyczki.

  • 19.06.2024 otrzymano odpowiedź od Marszałka Województwa Opolskiego, z której wynika, że  wniosek EKO-PALTER Sp. z o.o. o wydanie decyzji dostosowującej zezwolenie wydane przez Starostę Krapkowickiego w 2017r. do obowiązujących przepisów prawa pozostał bez rozpatrzenia, w konsekwencji czego nastąpiło wygaśniecie z mocy prawa decyzji Starosty Krapkowickiego. Ponadto Marszałek poinformował, że w przedmiotowej sprawie będzie prowadzone postępowanie w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji.

  • 26.06.2024 wezwano zarówno właściciela nieruchomości, jak również posiadacza odpadów do podjęcia natychmiastowych działań mających na celu pozbycie się gryzoni, usunięcie padłych zwierząt oraz zabezpieczenie miejsc składowania odpadów, powodujących ponadnormatywny rozwój insektów i gryzoni. Pisma nie zostały odebrane.

  • 11.07.2024 wystąpiono do Marszałka Województwa Opolskiego z zapytaniem, z jakich przepisów prawa wynika konieczność przeprowadzenia postępowania w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia z mocy prawa decyzji na zbieranie odpadów i jaki organ będzie prowadził to postępowanie. Wyrażono także oczekiwanie podjęcia działań leżących, zgodnie z orzecznictwem sądów, w gestii Marszałka, mających na celu skuteczne usuniecie zagrożenia.

  • w okresie od 12 lipca do 5 sierpnia br. do tutejszego urzędu wpłynęły pisma o podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie plagi karaluchów. Wszystkie pisma zostały przekazane wg właściwości do Marszałka Województwa Opolskiego.

  • 6.08.2024 wystąpiono z pismem do Rady Ministrów (autora projektu zmiany ustawy o odpadach) z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań, które w sposób jednoznaczny powinny rozstrzygnąć i wskazać organ, właściwy do usunięcia odpadów z ul. Opolskiej w Krapkowicach.
  • 13.09.2024r. Marszałek Województwa Opolskiego poinformował, że 2 sierpnia br. wniósł do Starosty Krapkowickiego o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji z dnia 4.07.2017r., gdyż decyzja stała się bezprzedmiotowa, a stwierdzenie jej wygaśnięcia leży w interesie społecznym. W odpowiedzi na pismo Starosta Krapkowicki poinformował Marszałka, że to on jest organem właściwym do wydania tej decyzji. W związku z tym, że Marszałek nie zgadza się ze stanowiskiem Starosty w dniu 12.09.202r. zwrócił się z wnioskiem do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie o rozstrzygnięcie sporu o właściwość.