Ściborowice

Ściborowice – z przysiółkami Jarczowice i Wesoła - zamieszkuje łącznie 417 osób (dane 2010  rok).  Ściborowice (Stiebendorf) położone są przy drodze z Krapkowic do Głogówka. Nazwę wioski prof. Henryk Borek wywodzi od imienia Ścibor. Po raz pierwszy Ściborowice zostały wymienione w "Księdze uposażeń biskupów wrocławskich" z ok. 1300 roku, jako "Stiborowitz". W 1412 roku wioskę tę wzmiankowano jako "Sziborowicz".

W 2008r zorganizowano 700 lecie powstania miejscowości oraz współorganizowano Dożynki miejsko  gminne. Wydano monografię wsi, zorganizowano spotkanie obecnych i byłych mieszkańców. W strażnicy OSP zostały wystawiono zdjęcia przedstawiające życie, zwyczaje, kapliczki od roku 1900 . Na wjeździe do wsi od strony Krapkowic i Głogówka ustawiono kamienie z tablicami upamiętniającymi to wydarzenie. Zagospodarowano skarpę obok strażnicy OSP, założono klomby kwiatowe. Wymalowano starą strażnicę OSP i odnowiono niektóre kapliczki. W latach 2010-  2011  z funduszu sołeckiego przy udziale mieszkańców zbudowano plac spotkań z grillem i wyznaczonym miejscem na ognisko. Plac ten jest częściowo zadaszony,  odbywają się tu spotkania mieszkańców między innymi Palenie Żuru, Dzień Kwitnącej Łąki  itp. Z programu Opolskie Kwitnące  w roku 2010 założono łąkę kwiatową, W 2010r wieś przystąpiła do konkursu Piękna Wieś Opolska.  W konkursie tym otrzymaliśmy wyróżnienie i nagrodę pieniężną. W 2010 r opisano kapliczki i krzyże oraz ustawiono przy nich tabliczki informacyjne. Ustawiono 3 duże kosze w których zmieniane są rośliny kwitnące  w zależności od pory roku.

Po lewej stronie jadąc w kierunku Krapkowic znajduje się dawny folwark, który od 1761 roku należał do rodziny von Oppensdorf, wcześniej do rodziny Hylach i von Schonburg. W późniejszym okresie przekształcony na Gospodarstwo Państwowej Stadniny Koni w Mosznej.   

Przy drodze Krapkowice – Głogówek  po prawej stronie i nad ciekiem wyrasta drzewo olcha czarna (Alnus glutinosa), liczy około 100 lat i znajduje się w rejestrze pomników przyrody. 

Sołtysami Ściborowic byli: Augustyn Bochen, Antoni Wacław, Karol Pawliczek, Paweł Filipowski, Karol Pawliczek, Jan Stokłosa, Hubert Bochen (1990-1994), Hubert Miczka (1994-2003), Małgorzata Kiełbasa (2003-2007), Elżbieta Burczyk (2007-2011). Na kadencję 2019-2024 mieszkańcy wybrali Huberta Burczyka.

Ściborowice Ściborowice Figura św. Nepomucena w Ściborowicach