Rogów Opolski

Nazwę Rogowa Opolskiego wywodzi się od słowa "róg", które ma nawiązywać do łuku utworzonego przez płynącą w pobliżu Odrę. Po raz pierwszy Rogów Opolski został wzmiankowany, jako "Rogow" w 1305 roku jako jedna z wsi czynszowych biskupstwa wrocławskiego.

Teren Rogowa był zamieszkały już dużo wcześniej. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne, podczas których znaleziono kawałki naczyń glinianych pochodzących z pierwszych wieków naszej ery. Ciekawym znaleziskiem był również miecz żelazny o długości 95 cm, pochodzący z XI wieku. W czasach piastowskich Rogów miał być siedzibą Templariuszy, chociaż nie ma dokumentów wyraźnie to potwierdzających. Templariusze mieli zbudować tutaj zamek wodny. Z tego zamku miały prowadzić podziemne ganki do zamków w Otmęcie i Krapkowicach oraz do strażnicy nad Odrą /Tempelberg/ w Obrowcu.

W 1335 roku po raz pierwszy odnotowano istnienie w Rogowie murowanego kościoła parafialnego. Parafia ta należała wtedy do dekanatu w Głogówku. Kościół w okresie wojny trzydziestoletniej był w rękach protestantów. Później przez długi okres Rogów należał do innych parafii (Prószków, Zimnice Wielkie). Samodzielna parafia w Rogowie została ponownie erygowana dopiero w 1926 roku. Najstarsza część budowli kościelnej pochodzi z około 1300 roku, zaś wieża z końca XVI wieku. W kościele znajduje się kamienna romańska chrzcielnica z napisem "Vas devodti baptismi" z połowy XII wieku. Do parafii w Rogowie Opolskim należą także Gwoździce i Posiłek.

W 1765 roku właścicielem zamku został Karol Wilhelm von Haugwitz. Haugwitzowie przebudowali i rozbudowali zamek, co podniosło go do rangi rezydencji, otoczonej ogrodem i parkiem krajobrazowym. Ród ten władał zamkiem do 1945 roku Według wydanej w 1845 roku topografii Śląska w Rogowie zwanym wówczas Rogau, oprócz zamku było wtedy 61 budynków i 785 mieszkańców. Od 1810 roku wioska miała własną szkołę, dwa młyny wodne, dwóch kowali, kołodzieja, krawca i innych rzemieślników. W Rogowie znajdował się również folwark z browarem i gorzelnią oraz owczarnia i piec wapienniczy.

Aktualnie w Rogowie Opolskim znajdują się następujące obiekty: przedszkole, szkoła podstawowa oraz remiza OSP.

W Rogowie Opolskim warto zwiedzić: park krajobrazowy - o powierzchni ok. 20 ha; zamek sytuowany na skarpie dawnego koryta Odry - obecnie w zamku  mieści się filia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu (zbiory specjalne obejmujące m.in. cenną kolekcję starodruków - począwszy od 1488 roku); kościół parafialny pod wezwaniem świętych Filipa i Jakuba, zbudowany w końcu XIII w., przebudowany i powiększony o wieżę i kaplicę w XVI w. 


Sołtysi:

  • Teodor Tkocz,
  • Paweł Czernek,
  • Rudolf Grosch,
  • August Lazik,
  • 1990-1999 - Karol Matysek,
  • 1999-2001 - Tadeusz Doll,
  • 2001-2007 - Augustyn Blauth,
  • 2007-2011 - Werner Kilisz,
  • 2011-2019 - Dorota Koczulla,
  • 2019-2024 - Marek Matysek,
  • 2024-2029 - Emilia Schneider.


Rogów Opolski Rogów Opolski Kościół w Rogowie Op. Rogów Opolski